Yasaklı Sitelere Giriş - Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Yasaklı Sitelere Giriş - Yasaklı Sitelere Nasıl Girilir?

Son Güncellenme: 17 Ağustos 2021

Kapatılan sitelere giriş yapmak isteyen kişiler çoğu zaman internetteki çeşitli forumlarda bu sorularına yanıt arıyor. Artık bu arayışı sürdürmek zorunda değilsiniz.

Yasaklı sitelere girmek isteyenler için anlatacağımız yöntemlere geçmeden önce ufak bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Öncelikle bir siteye erişim kapatıldıysa, o site güvenilir olmayabilir. Devlet tarafından erişime kapatılmış olan platformlara giriş yapmak ise yasal olmadığı için, suç teşkil edebilir. Bunun dışında bir de girmek istediğiniz site virüs tehditi içeriyor olabilir. Bu küçük uyarıdan sonra telekomünikasyon tarafından kapatılan sitelere giriş yöntemlerine geçebiliriz.

Yasaklı sitelere girmek istiyorsanız bunu iki ayrı yöntemle yapabilirsiniz:

  1. DNS değişikliği
  2. VPN kullanımı

DNS Değiştirme

DNS değiştirerek yasaklı sitelere girmek için, DNS servislerinin adreslerin bilmeniz gerekir. DNS'lerde noktalarla ayrılmış dört bölüm olduğunu fark edeceksiniz. Bunların her biri ayrı bir alan için ayrılmıştır. Birinci kısım bilgisayar, ikinci kısmı servis, üçüncü kısmı internet, dördüncü kısmı ise internet ağının adını ifade eder. Bazen bir bazen birden fazla kısımdaki sayısal veri değiştirilerek DNS adresinde değişiklik yapılması mümkündür. Bu sayede internette, engellenmiş olan sitelere giriş yapmanız mümkün olabilir.

2022 yılında kullanabileceğiniz en iyi ücretsiz DNS sunucuları:

  • Cloudflare: 1.1.1.1 ve 1.0.0.1
  • OpenDNS: 208.67.222.222 ve 208.67.220.220
  • Google Public DNS: 8.8.8.8 ve 8.8.4.4

Eğer Cloudflare tarafından sağlanan 1.1.1.1 DNS adresini kullanmak isterseniz, 1.1.1.1 uygulamasını aşağıdaki linkler aracılığıyla telefonunuza veya bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz:

En iyi DNS sunucuları hakkında detaylı bilgi almak için en hızlı DNS yazımızı; bilgisayarda veya telefonda DNS nasıl değiştirilir öğrenmek için DNS ayarları değiştirme yazımızı inceleyebilirsiniz.

VPN Kullanımı

Yasaklı sitelere girme konusunda iyice araştırma yapmadan ve doğru VPN kullandığınızdan emin olmadan hiçbir adrese girmemenizi öneririz. Yine de VPN kullanarak yasaklı sitelere girmeyi deneyecekseniz, bazı antivirüs programlarının VPN özelliği mevcuttur. Bu antivirüs programları ile birlikte VPN kullanmayı deneyebilirsiniz.

Eğer antivirüs programınızda VPN özelliği yoksa izleyebileceğiniz en basit yol, tarayıcı aracılığıyla VPN kullanımı olacaktır. En basit yöntem için, yerleşik VPN hizmetine sahip olan ve bu hizmeti tamamen ücretsiz sunan Opera tarayıcıyı bilgisayarınıza veya telefonunuza yükleyebilirsiniz. Opera VPN'i kullanmak için, Opera'nın kendi ayarları içerisinden VPN'i aktifleştirmeniz yeterli olacaktır.

Daha kapsamlı ve güvenli bir seçenek için, ProtonVPN kullanabilirsiniz. Ücretsiz sürümünde orta hızda çalışan, hiçbir şekilde hareketlerinizi izlemeyeceği konusunda taahhüt veren ProtonVPN ile engellenen içeriklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Ayrıca bilgisayar ve telefonda sorunsuz bir şekilde kullanabileceğiniz ProtonVPN'in ücretli teklifleri ile daha hızlı bir VPN deneyimi yaşayabilir, Netflix başka ülke içerikleri izleme imkânını elde edebilirsiniz.

2022 yılında Türkiye'de çalışan en iyi VPN programlarını öğrenmek için en iyi VPN yazımızı inceleyebilirsiniz.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.