Wi-Fi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Wi-Fi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Son Güncellenme: 21 Aralık 2021

Wi-Fi ağı, internete kablosuz bağlanmaya olanak tanıyan bağlantıdır. Genellikle hava yoluyla sinyal gönderen bir kablosuz router içerir. Bu sinyal, internete bağlanmak için kullanılır. Ancak bu ağ, parola korumalı değilse, menzil içindeki herhangi bir cihaz, sinyali havadan çekebilir ve internet bağlantısına erişebilir. Böylece ağa bağlı cihazların içerisindeki hassas kişisel veriler dahil kişisel verilere ulaşabilir ve bu cihazların çevrimiçi eylemlerini takip edebilir. Ayrıca güvenliği zayıf Wi-Fi ağının, herhangi biri suç işlemek veya yasa dışı spam göndermek için kullanılması da mümkündür.

Wi-Fi Güvenliği Nedir?

Wi-Fi güvenliği, kablosuz ağları kullanan bilgisayarlara ve bu bilgisayarlardaki verilere yetkisiz erişim ile zarar verilmesinin önlenmesidir. Wi-Fi güvenliği ayrıca kablosuz ağın kendisinin, ağın gizliliğine, bütünlüğüne ve kullanılabilirliğine zarar vermek isteyen düşmanlardan korunmasını da ifade etmektedir.

Wi-Fi Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Ev ve iş yerlerindeki ağlara; bilgisayarlar, telefonlar, IP kameraları, akıllı TV'ler vb. çeşitli kablosuz cihazlar bağlanmaktadır. Bu cihazların saldırıya uğramasını ve içerilerindeki verilerin çalınmasını önlemek için de bağlandıkları Wi-Fi ağlarının güvenliğinin sağlanması son derece önemlidir. Aşağıda sizler için listelediğimiz güvenlik adımlarını takip ederek, Wi-Fi ağınızın ve dolayısıyla da ağa bağlı cihazlarınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz:

Ağınızı şifreleyin

Şifreleme, ağınız üzerinden gönderilen bilgileri karıştırarak, üçüncü kişilerin çevrimiçi hareketlerinizi takip etmesini ve kişisel verilerinize ulaşmasını zorlaştırır. Router ayarlarınızı WPA3 veya WPA2 olarak güncelleyerek ağınızı şifreleyebilirsiniz. WPA3, mevcut en yeni ve en iyi şifreleme sistemidir ancak her ikisi de başarılı kabul edilmektedir. Şayet router ayarlarınızda, WPA2 ve WPA3 yerine, güvenli ve güncel olmayan WEP veya WPA seçeneklerini görüyorsanız, router yazılımınız güncel değil demektir. Öncelikle güncellemeyi denemeli; işe yaramıyorsa yeni bir router edinmelisiniz.

Önceden ayarlanmış router parolalarınızı değiştirin

Bazı routerlar, önceden ayarlanmış parolalarla birlikte gelir. Ancak bilgisayar korsanları bu parolaları kolayca kırabilir, bu nedenle onları daha karmaşık bir parolayla değiştirmek önemlidir. Burada sıfırlamanız gereken iki parola vardır:

  1. Wi-Fi ağ şifresi: Cihazlarınızı ağa bağlamak için kullandığınız şifredir. Benzersiz ve güvenli bir Wi-Fi ağ parolası, yabancıların ağınıza girmesini engeller. Bunun için şifre oluşturucu aracılığıyla güvenli şifre oluşturabilirsiniz.
  2. Router admin parolası: Aygıtın yönetici tarafına girmenizi sağlayan paroladır. Router admin parolanızı değiştirerek, bilgisayar korsanlarının roterınızda yönetici olarak oturum açmasının önüne geçmiş olursunuz.

Router güncellemesi yapın

Yeni bir router kurmadan veya mevcut routerınızda güncelleme yapmadan önce, indirilebilecek daha yeni bir sürüm olup olmadığını kontrol etmek için üreticinin web sitesini ziyaret edin. En son sürümlerden haberdar olmak ve otomatik güncelleme almak için buradan gerekli adımları yerine getirin.

Uzaktan yönetim, WPS ve UPnP özelliklerini kapatın

Bazı routerlar, kullanışlı olabilecek ancak ağ güvenliğinizi zayıflatabilecek özelliklere sahiptir. Örneğin, router kontrollerine uzaktan erişim, ayarları web üzerinden değiştirmenize; WPS, ağ parolasını girmek yerine bir cihazı internete bağlamak için router üzerindeki bir düğmeye basmanıza olanak tanır. Son olarak, UPnP, cihazlarınızın ağ üzerinde birbirini bulmasını sağlar. Bu özellikler, ağınıza cihaz eklemeyi veya konukların Wi-Fi ağınıza bağlanmasına izin vermeyi kolaylaştırabilir ancak ağınızı daha az güvenli hale getirir.

Misafir ağı kurun

Birçok router, farklı bir ad ve parola ile bir misafir ağı kurmanıza olanak tanır. Bu iki nedenden dolayı iyi bir güvenlik hamlesidir:

  1. Ayrı bir girişe sahip olmak, daha az kişinin birincil Wi-Fi ağ şifrenize sahip olması anlamına gelir.
  2. Bir misafirin cihazında, bilgisi dışında kötü amaçlı bir yazılım olması durumunda, birincil ağınıza ve cihazlarınıza bulaşmasının önüne geçmiş olursunuz.

Yönetici olarak oturumu kapatın

Router kurduktan, güncelledikten ya da ayarlarını değiştirdikten sonra, yönetici olarak açmış olduğunuz oturumdan çıkış yapmayı unutmayın. Yönetici olarak oturum açtığınızda, şifreleri değiştirebilir ve ağınızın güvenliğini kontrol eden ayarları yönetebilirsiniz. Bir bilgisayar korsanı, yönetici hesabınıza girerse, ağınıza ve cihazlarınıza kolayca ulaşabilir.

Cihazlarınızı koruyun

Bilgisayar korsanları güvenli olmayan ağlar aracılığıyla verilerinize erişebildiği gibi, güvenli olmayan cihazlar aracılığıyla da ağınıza erişebilir. Bu sebeple cihazlarınızın güvenliği, Wi-Fi ağınızın güvenliği için son derece önemlidir.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.