Tor Browser Nedir, Ne İşe Yarar?

Tor Browser Nedir, Ne İşe Yarar?

Son Güncellenme: 25 Aralık 2021

Tor Browser, özgürlüğüne düşkün İnternet kullanıcıları için tasarlanmış, tamamen gönüllü yazılımcılar tarafından piyasa sürülmüş bir hizmettir. Tor, sizi programın kendi adminlerinden ve kullanıcılarından dahi korur.

Bu sayede yaptığınız işlemler her zaman anonim kalır. Peki, Tor nasıl çalışır ve onu kullanmak herhangi bir yasal sorun teşkil eder mi? İnternette bıraktığımız ayak izleri ya da bizi takip eden botlar, artık nereye gitsek izleniyormuşuz gibi bir his yaratır. Ancak tüm bunlardan gizlenmek ve İnternet'te anonim şekilde özgürce dolaşmak mümkün...

Tor Browser Nedir?

Dünya çapında yaygın olarak kullanılan Google ve diğer bütün arama motorları gibi Tor Browser de size İnternet'te aradığınızı bulmanızı sağlar. Kısacası Tor da bir arama motoru gibi çalışır. İnternet üzerindeki işlemlerinizi gerçekleştirmenize yardım eder.

Tor kullandığınız sürece gittiğiniz her adres için özel şifreleme ile yerinizin tespiti engellenir. Böylece girdiğiniz alışveriş sitelerinden sonra peşinize takılan reklamlardan kurtulabilirsiniz. Yaptığınız işlemleri adım adım izleyen ve size öneriler sunan sayfalarla karşılaşmazsınız. İnternette kendinizi daha güvende hissetmek ve çerezlerden kurtulmak için Tor size güvenli bir kullanıcı deneyimi sunar.

Tor Browser Ne İşe Yarar?

En basit şekilde ifade etmek gerekirse Tor, İnternet'te gezindiğiniz adreslerden önce her işleminizi gözden geçirir. Gideceğiniz adrese ulaşmadan önce adımlarınızı takip edilemez kılar. Böylece evde ya da iş yerinde yaptığınız işlemlerin takip edilmesini engelleyebilirsiniz.

Tor kullandığınızda yasal açıdan da bir sorun yaşamazsınız. Çünkü İnternet'te anonim kalmak için kullandığınız bu program aleyhine bir yasal düzenleme mevcut değildir. Tor Browser aracılığıyla yaptığınız işlemler anonim kalır. Diğer tarayıcılar için aynı şey geçerli değildir. Doğru adres üzerinden yükleme yaparsanız, programı bu amacına uygun şekilde kullanabilirsiniz. Bu sebeple güvenilir bir adres üzerinden indirme yaptığınızdan emin olmalısınız. Uzantısında https olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz.

Tor Browser Nasıl Çalışır?

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra Tor Browser üzerinden giriş yaparak İnternet'te gönül rahatlığıyla gezinebilirsiniz. Kurulum işlemini tamamlamak için programı bilgisayarınıza indirmelisiniz. Ancak yanıltıcı linklere tıklayarak bilgisayarınıza virüs indirmediğinizden emin olmalısınız. İndirme işlemini gerçekleştirmeden önce için bir antivirüs programı edinmenizde fayda olacaktır. Sürekli kullandığınız ve güvenilir olan bir antivirüs programı, sizi olası virüs risklerine karşı korur.

İndirme işlemi gerçekleşmeden önce tıkladığınız link üzerinden bilgisayarınızın sürümüne uygun olan işletim sistemi otomatik olarak seçilir. Program size doğru dosyayı sunmadığı takdirde, bu seçimi siz bilgisayarınızın sürümüne uygun olarak yapabilirsiniz.

Tor Browser Nasıl Kurulur?

Tor Browser'ı, https://www.torproject.org/download/ adresinden bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Tor kurulumu için bilgisayara inen dosyanın adresini bilmelisiniz. Bu genellikle otomatik olarak seçilen downloads (indirilenler) klasörüdür. Bu klasörün içine giderek kurulumu kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Ancak genellikle dosya indikten sonra klasörü açma seçeneği ekranda belirir. Buradan bilgisayarınıza Tor kurulumunu yapabilirsiniz.

Browser'i kullanmak istediğiniz dili tercih etmelisiniz. Ardından "OK" seçeneğine tıklayarak ilerlemelisiniz. Karşınıza dosyayı yüklemek istediğiniz klasör çıkacak. Bu klasör otomatik olarak masa üstü şeklinde seçili olacaktır. Ancak siz klasör seçimini programı kaydetmek istediğiniz yer olarak değiştirebilirsiniz.

Yükleme için onay verdiğinizde bu işlemin bitmesini beklemelisiniz. Ardından yükleme bittiğinde "Finish" seçeneğine tıklayarak kısa yolları başlat menüsüne eklemiş olacaksınız. İndirme ve kurulum işlemlerinin kolay olması ve programın kısa yolları otomatik olarak eklemesi, son derece kolaydır. Yükleme ve kurulum bittikten sonra ise kullanım aşaması da son derece pratiktir.

Tor Browser Nasıl Kullanılır?

Yükleme sonrası ilk kullanımda Tor için karşınıza dilerseniz tekrar düzenleyebileceğiniz ayarlar çıkacak. Bu ayarları değiştirmeden de devam edebilirsiniz. Connect bağlantısına tıklayarak Tor ağına bağlanabilirsiniz. Tor Browser, tor ağına bağlandığında yeşil bir çubuğun olduğu pencere açılır.

İlk kez Tor kullanırken ağa bağlanmanız biraz zaman alabilir. Tor ağına bağlandığınızı, bağlantı kurulduğunda Tor tarafından size yapılan bir kutlama bildirimiyle anlayacaksınız. Sol üst köşede yer alan küreye tıklayarak Tor Browser kullanımıyla ilgili hazırlanmış bir rehbere ulaşabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, programın indirilmesi ve kurulumu son derece hızlı ve kolaydır. Ardından daha rahat bir kullanım sağlayabilmek için TOR size bir rehber sunar. Bu rehber aracılığıyla Tor ağı içinde nasıl gezineceğinizi, İnternet'te nasıl anonim kalacağınızı öğrenebilirsiniz.

Kullanım güvenliği konusunda aklınıza takılan bazı sorular olabilir. Ancak TOR Browser kullanmanın en iyi tarafı şudur: Tor ağı sizi içeride gezinen diğer kişilere karşı da korur. Sistem içinde bulunan BUG'lar nedeniyle oluşabilen güvenlik tehditlerinin önüne geçer.

Sizin bilgilerinizi ellerine geçirmeye çalışan kötü niyetli yazılımlara ve kişilere izin vermez. Bu önlemleri alabilmek için güvenlik ayarını en yükseğe getirmeniz gerekir. Bu ayarı en yükseğe getirdiğinizde bazı İnternet sitelerine giremeyebilirsiniz. Ancak bilgisayarınızı ve ağınızı riske atmamak için güvenliği her zaman üst seviyede tutmanızı öneririz.

Tor Browser Nasıl Silinir?

Eğer bir nedenden dolayı Tor'u bilgisayarınızdan silmek istiyorsanız, bu işlemi çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz. Programı yüklerken seçtiğiniz klasörü hatırlıyorsanız, bu klasöre gidip, Tor Browser silme için bilgisayarınızın shift ve delete tuşlarına aynı anda basmanız yeterlidir.

Eğer klasörü hatırlamıyorsanız, bilgisayarınızın başlat menüsüne program adını yazarak aratabilirsiniz. Böylece klasörü bulup dosyayı silebilirsiniz. Eğer masa üstünde kısa yolu bulunuyorsa, üzerine sağ tıklayıp, klasörde aç seçeneğini tıklayarak da programın klasörüne ulaşabilirsiniz. Silme işlemini tamamladıktan sonra kalıcı olarak silmek için çöp kutusunu boşaltabilirsiniz.

Eğer yanlışlıkla silmişseniz, Tor Browser yükleme işlemini geri yükle diyerek tekrar yapabilirsiniz. Bilgisayarınızı ağırlaştırmayan, hızlı kurulup hızlı kaldırılan bu program, sizin için her türlü güvenlik önlemini barındırır.

İnternette daha rahat gezinmek, özellikle birden çok kişinin kullandığı bilgisayarlarda, yaptığı işlemlerin takibini önlemek isteyenler için Tor, son derece kullanışlıdır. Gözünüz arkada kalmadan İnternet'te bir hayalet gibi gezinebilir, sevgilinize alacağınız sürpriz hediyeyi onun öğrenmesini önleyebilirsiniz.

Tor Browser VPN Midir?

Tor VPN değildir. VPN de İnternet'te iziniz takip edilmeden işlem yapmanıza olanak tanır. Ancak VPN kullanımı yasal değildir ve genellikle yasa dışı sitelere giriş yapmak için tercih edilir. Ancak belli güvenilir programlar aracılığıyla kullanılan VPN'ler yasal olarak sorun teşkil etmez. Tor da, VPN gibi anonim İnternet gezilerine imkan verir. Ancak VPN gibi IP adresinizin ya da DNS ayarlarınızın değiştirilmesiyle çalışmaz. Tor Browser sizin için daha özgür bir İnternet deneyimi sağlarken, sizi görünmez bir ağa bağlayarak takip edilmenizi engeller.

Virüs, casus yazılım, bilgisayarınıza sızmaya çalışan 3.şahıslar içinTOR Browser güvenilir bir özel İnternet tarayıcısıdır. Arama motorlarıyla birlikte kullanılabilen TOR, bir arama motoru da değildir. Adeta sizin İnternet'te aradığınızı bulmanızı sağlarken, yaptığınız işlemlerin kaydedilmesini engeller. Böylece çerez ayarlarıyla da uğraşmanız gerekmez.

Sizin için güvenli, gizli ve özgür İnternet gezintilerinin önünü açan Tor Browser, mahremiyetiniz kadar güvenliğinizi de önemser. Hatta düşük, orta, yüksek gibi farklı güvenlik ayarları arasında kendinize uygun olanı seçmenize olanak tanır.

Tor ve dijital teknolojiler hakkında daha fazla bilgi için bloğumuzu takip etmeye devam edin.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.