Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır, Nasıl Temizlenir?

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır, Nasıl Temizlenir?

Son Güncellenme: 6 Haziran 2021

Telefonda virüs olup olmadığını anlamanın birçok yolu vardır. Android veya iOS telefonlara virüs farklı yollardan bulaşabilir. İyi bir antivirüs programı ile bu virüslerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz.

Bu yazıda telefonda virüs hakkında aşağıdaki konularla ilgili bilgi edinebilirsiniz:

Telefonda Virüs Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Virüsler, telefonunuzdaki erişim ve hareket alanınızı zaman içerisinde kısıtlayabilir. Bu durum, telefonunuzun ömrünün azalmasına sebep olur.

Bir telefonda virüs olup olmadığını, antivirüs programları sayesinde veya bazı belirtiler ile anlamamız mümkündür. Telefonunuzu kullandığınız sırada yaşadığınız bazı aksaklıklar, birer virüs belirtisi olabilir.

Virüs Telefona Ne Yapar?

 • Telefonunuzda bazı uygunsuz sitelerin reklamları çıkabilir.
 • Telefonunuzda kendi isteğiniz ile yüklemediğiniz bazı uygulamalar ortaya çıkabilir.
 • Banka ve diğer uygulama şifreleriniz toplanıp, hesaplarınız üzerinden işlem yapılabilir.
 • Yetkisiz uygulama ücretleri faturanıza yansıyabilir.
 • Fotoğraf ve videolarınıza erişiminiz kısıtlanabilir.
 • Şarjınızda ve pil ömrünüzde ciddi düşüş yaşanabilir.
 • Veri kullanımında beklenmedik bir artış gözlemlenebilir.
 • Cihazınız hızla ısınabilir ve sebepsiz yere kapanabilir.
 • Telefonunuzdaki uygulamalar kullanılmayacak şekilde kilitlenebilir.

Telefon Virüslerden Nasıl Korunur?

Telefonu virüsten korumak için alabileceğiniz bazı önlemler vardır:

 • Telefon işletim sistemini güncelleyin: İşletim sistemi güncellemeleri genellikle güvenlik açıklarını kapatmak içindir. O yüzden siz de telefonunuzun işletim sistemini güncel tutmaya çalışın.
 • Yalnızca Google Play veya App Store üzerinden uygulama indirin: Üçüncü taraf uygulama mağazalarından ve direkt indirme linklerinden kaçının. Bunu yapmak, gerçek bir yazılımmış gibi görünen virüslü uygulamaları yükleme riskini en aza indirir.
 • Uygulama izinlerini kontrol edin: Herhangi bir uygulamayı indirmeden önce, uygulamanın sizden istediği izinleri kontrol edin. Mümkünse uygulamanın gizlilik politikası ve kullanım şartlarını okuyun.
 • Güvenli Wi-Fi kullanın: Herkese açık olan Wi-Fi ağlarına bağlanmayın. Ekstra güvenlik için bir VPN kullanın. Bu şekilde, üçünkü kişilerin telefonunuzdaki veri akışını izlemesini engellersiniz.
 • Antivirüs programı yükleyin: Virüsten korumanın en iyi yollarından biri olarak iyi bir antivirüs programı yükleyebilirsiniz. Bu uygulamayı güncel tutup, uygulama ile düzenli olarak telefonunuzu tarayın.
 • Şüpheli linklere tıklamayın: Tanımadığınız kişilerden gelen e-mail ya da SMS'lerde yer alan linklere tıklamayın. Ayrıca, ekte gelen dosyaları açmayın.

Telefonda Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefonlara bulaşan virüslerin nasıl temizleneceği, telefonun işletim sisteminin Android veya iOS olmasına göre değiştirmektedir.

Android virüs temizleme

Android telefonlarda virüsleri temizlemek için ilk önce virüslerin hangi uzantı ve yollardan, telefonunuzun hangi depolama alanına işlendiğini tespit etmeniz gerekir. Dolayısıyla en başta bir virüs tarama programı veya antivirüs programı yüklemek ile işe başlanmalıdır.

Bu antivirüs programları, Google Play'den bulunabilir. Fakat, şunu unutmamak gerekir ki, ücretsiz olan hiçbir uygulama size tam anlamıyla bir koruma sağlamaz. Başka bir tabirle, hiçbir ücretsiz antivirüs programı, bir karşılık almadan telefonunuzu eski haline döndürmez.

En iyi Android virüs programı için Norton 360: Online Privacy & Security virüs programını yükleyebilirsiniz.

İndirdiğiniz Android virüs programına, dosyalarınıza erişebilmesi için izin vermelisiniz. Cihazı tara sekmesinden, virüs taramasını yapabilir ve telefonunuzki virüsleri kolayca tespit edebilirsiniz.

Bu virüsleri silmeden önce, iyice incelemelisiniz. Bu sayede virüs uzantılarını ve telefonunuza hangi yollardan bulaşmış olduğunu anlayabilir; bu şekilde aynı hataya bir daha düşmezsiniz. Son olarak, virüsleri tek tek veya komple silebilirsiniz.

Eğer telefonunuzdaki virüsleri silmenize rağmen, hâlâ problem yaşıyorsanız, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürmeyi deneyebilirsiniz. Fakat bu durum, telefona sonradan yüklenen her şeyin silinmesine ve kaybolmasına sebep olabilir.

iOS virüs temizleme

iOS işletim sistemli telefonlar, Android telefonlara göre daha güvenlidir. Bunun en önemli sebebi, Apple'ın güvenlik tehditlerine karşı sürekli güncelleme yayınlamasıdır.

Öte yandan, iPhone telefonların virüslere karşı %100 koruma sahibi olduğu söylenemez. Apple telefonlara App Store dışından yüklenen uygulamalar ve tarayıcıdan girilen şüpheli siteler, telefonunuza virüs bulaştırabilir.

iOS telefonunuzda virüs olduğundan şüpheleniyorsanız, bir antivirüs programı yükleyebilirsiniz. Böyle durumlarda da en güvenilir uygulamaları tercih etmek doğru olacaktır.

En iyi iOS virüs programı için McAfee Mobile Security virüs programını yükleyebilirsiniz.

Eğer antivirüs programı ile zararlı yazılımlardan kurtulamazsanız son çare olarak, telefonunuzu fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz. Bu işlem tüm verilerinizin silinmesine sebep olacaktır. Ancak verilerinizi yedeklemeyi veya başka bir cihaza aktarmayı başarabilirseniz, bu durum sizin için bir sorun teşkil etmeyecektir.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.