Statik IP Nedir, Ne İşe Yarar?

Statik IP Nedir, Ne İşe Yarar?

Son Güncellenme: 17 Aralık 2021

Bilgisayar teknolojileriyle yakından alakalı olan kişilerin aklını kurcalayan konulardan biri, statik IP nedir, sorusunun cevabıdır. Statik IP, dinamik IP adresinden farklı olarak, sabit olan ve sürekli değişmeyen adres olarak ifade edilebilir. Aslında her bilgisayarın bir statik IP adresi vardır. Ancak İnternet'te anonim olmak ve özgür hissetmek isteyen birçok kişi, dinamik IP adresi kullanma yöntemine başvurmaktadır. Bu kısa girişten sonra statik IP konusunda daha detaylı bilgi vermek için öncelikle IP adresinin ne olduğunu açıklayacağız.

Statik IP Ne Demek?

IP, İnternet protocol yani İnternet protokolü kelimelerinin kısaltmasıdır. İnternet ve bilgisayarlar için atanmış bir adresi ifade elen bu kavram, aslında web teknolojilerini kullanırken konulmuş bir dizi kuralı ifade eder.

Her cihaza bir IP adresi atanmasının nedeni, cihazların takibinin gerçekleştirilebilmesi, aynı zamanda da cihazların kötü amaçlı yazılımlardan korunabilmsidir. Aslında IP adresinin statik olması, güvenlik açısından hem bir avantaj, hem de dezavantajdır. Ancak bu konu, yazının ilerleyen kısımlarında ayrıca ele alınacaktır. Şimdilik statik IP kullanımının amacı, bilişim suçları faillerinin veya İnternet'te yasaklı, kötü amaçlı siteleri ziyaret eden kişilerin tespiti olarak ifade edilebilir.

Statik IP, yukarıda açıklanan sebepler ile her bilgisayarda bulunan ve değişmeyen İnternet protokol adresidir.

Statik IP Ne İşe Yarar?

Statik IP, bağlantı sorunu yaşamamak için kullanılan, en sağlıklı IP seçeneğidir. Ancak her cihazın bir IP adresi bulunduğu için İnternet'te yapılan her işlem, bu adresler aracılığıyla izlenebilir. Kısacası Statik IP, cihazların kimlik kartı gibidir.

O cihaz üzerinde yapılan işlemlerin takip edilmesinin yanı sıra, Statik İnternet protokolü kullanmanın başka işlevleri de bulunmaktadır: Bunlardan bir tanesi, bilgisayara uzaktan erişimdir. Farklı bir konumda bulunduğunuz sırada, her zaman kullandığınız bilgisayarınızdaki bir dosyaya ulaşmanız gerekebilir. Bu durumda kurtarıcınız IP adresiniz olacaktır. Ancak IP adresiniz, sürekli olarak değişiklik gösteriyorsa, size bu erişim imkanını sağlamayacaktır.

FTP üzerinden güvenli dosya alıp gönderebilmek için de statik İnternet protokolü size yardımcıdır. Güvenlik sistemlerinin kurulması ve sadece izin verilen kişinin güvenlik görüntülerini izleyebilmesi için yine statik IP adresine ihtiyacınız vardır. Online oyun tutkunuysanız, oyunları daha yüksek kalitede oynayabilmeniz için de ayrıca IP adresinizin statik olması gerekmektedir.

Statik IP Nasıl Öğrenilir?

Statik IP öğrenme yöntemleri, ağ bağlantısı kullananlar ve masaüstü cihaz üzerinden işlem gerçekleştirenler için farklılık arz etmektedir.

Bilgisayarınızın IP adresini öğrenmek için IP adresi öğrenme sayfasını kontrol edebilirsiniz. Başlat menüsü üzerinden IP adresini öğrenmek için menüyü açtıktan sonra Denetim Masası kısmına gelin. Ağ Bağlantılarım seçeneğine tıklayarak bu kısımdan IP adresinizi görebilirsiniz.

Dinamik IP, sürekli değiştiği için ağ ve paylaşım noktasında sorunlar yaşamanıza yol açabilir. Ayrıca güvenlik açısından da cihazınızın tehlikeye düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle statik IP kullanmanız, dijital güvenlik ve işlem pratiği açısından daha avantajlıdır.

Statik IP Avantajları Nelerdir?

Statik IP kullandığınızda, bağlantınız sabit olduğu için İnternet sinyal kalitesi belli bir adrese gelir. Bu sayede İnternet'te kopma sorunu yaşamazsınız. Daha hızlı gönderi alıp paylaşabilirsiniz. Ortak ağ kullanımında ve uzaktan erişim sistemlerinde bu paylaşım hızı son derece önemlidir.

İşlerinizin aksamaması, işlem hızında sorun yaşamamanız, e-maillerinize sorunsuz bir şekilde ulaşabilmeniz açısından IP adresinizin statik olması avantaj sağlar.

Statik IP Dezavantajları Nelerdir?

IP adresinin statik olması, bağlantı kalitesi ve işlem pratikliği gibi avantajların yanı sıra bazı dezavantajlara da sahiptir. Örneğin, izlenebilen bir cihaz, sizin İnternet'te bütün rutininizi botlar yardımıyla takip ederek çeşitli firmalara ve kuruluşlara para karşılığı bu bilgileri aktarır.

Sürekli takip edilen İnternet ayak izleriniz nedeniyle görmek istemediğiniz halde çok sayıda reklama maruz kalabilirsiniz. İlgilenebileceğiniz bir haberin bildirimi bilgisayarınıza otomatik olarak düşebilir. E-maillerinize, sizin onayınız olmadığı halde çok sayıda reklam ve tanıtım postası düşebilir.

Statik IP güvenilir olarak görünür ancak statik yani izlenebilir bir konumda olduğu için, cihazlarınızda mutlaka antivirüs programı bulunmalıdır. Yoksa casus yazılımlar da bilgisayarınıza sızmak için her yolu deneyecektir.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.