Şifre Oluşturucu - Rastgele Şifre Oluşturma

Şifre Oluşturucu - Rastgele Şifre Oluşturma

Şifre Oluşturucu ile rastgele şifre oluşturarak güvenli şifreler üretebilirsiniz.

Şifre Nelerden Oluşsun?


Güvenli Şifre Nedir, Ne İşe Yarar?

Online hesapların güvenliği, güçlü şifre oluşturmak ve hesap kurtarma bilgilerini güncel tutmak ile mümkündür.

Güvenli Bir Şifre Ne İşe Yarar?

Parolalarınızın güçlü, hesaplarınızın güvende olmasını sağlayan güçlü şifreler;

  • Kişisel verilerinizin güvenliğinin sağlanmasına,

  • Elektronik cihazlarınızda sakladığınız e-mail, belge, klasör, fotoğraf vb. içeriklerin korunmasına,

  • Başka kişilerin rızanız haricinde hesaplarınıza erişiminin ve hesaplarınızı yönetiminin önlenmesine yarar.

Güvenli Olmayan Şifre Nedir?

Güvenli bir şifrenin nasıl olması gerektiğinden önce, nasıl olmaması gerektiğine kısaca değinecek olursak, akla ilk gelen örnek: "sifre123" ve benzeri, sıralı sayılar içeren şifreler olacaktır. Hesabınızda daha önce kullandığınız şifreler de, hesabınızın güvenliğini tehlikeye atar. Boşlukla başlayan ve biten şifreler de yine, güvenli olmayan şifreler arasında sayılabilir.

Şifrelerinizin güvenli olması için, başkaları tarafından kolay tahmin edilebilir olmamaları gerekmektedir. Bu sebeple de şifre seçerken, kişisel bilgilerinize yer vermekten kaçının. Takma ad, isminin veya soyisminizin baş harfi, çocuğunuzun veya evcil hayvanınızın adı, doğum günü veya diğer özel günlere ilişkin tarihler, adres bilgileriniz, sık kullanılan kelime veya kalıplar gibi, başkaları tarafından bilinen ve kolayca öğrenilebilen bilgiler içeren şifreler oluşturmamalısınız.

Ayrıca, "Şifre" veya "açılsusamaçıl" gibi açık kelime ve ifadeler, "Abcd" veya "1234" gibi diziler "Qwerty" veya "asdfg" gibi klavye kalıpların kullanımı da, şifrenizin güvenlik düzeyinin düşmesine sebep olacaktır.

Güvenli Bir Şifre Nasıl Olmalıdır?

Güçlü bir şifrenin püf noktası, şifrenin benzersiz olmasıdır. Tüm online hesaplar, elektronik cihazlar, her bir banka hesabı ve bankacılık uygulaması için farklı şifre seçimi, son derece önemlidir. Aynı şifrenin, farklı platformlarda kullanılması risklidir çünkü, bu yegane şifrenin ele geçirilmesiyle, tüm online hesaplara ve banka hesaplarına erişilmesi mümkün hale gelecektir.

Bir şifre ne kadar uzunsa, o kadar güvenlidir. Bu sebeple, güçlü bir şifre, en az 12 karakterden oluşmalıdır. Harf, sayı ve sembollerin hepsinden içeren kombinasyonlar tercih edilmelidir. Hesap sahibi tarafından kolayca hatırlanabilmeli ama aynı zamanda da başkaları tarafından kolayca tahmin edilememelidir. Peki hem uzun, hem akılda kalıcı bir şifre nasıl seçilir, işte birkaç ufak tavsiye:

  • Bir şarkıdan ya da şiirden seçilecek bir kısım,

  • Bir film veya kitaptan alıntı,

  • Sadece sizin için anlamlı ve günlük hayatta sıklıkla tekrar ettiğiniz bir söz dizimi,

  • Bir cümledeki her kelimenin ilk harfini kullanarak ya da kendinize özgü bir yöntemle yapacağınız bir kısaltma

Güvenli Bir Şifre Belirlendikten Sonra Ne Yapılmalıdır?

Güvenli bir şifre seçmek, hesap güvenliğinin ilk adımı olmakla beraber, tek başına yeterli değildir. Belirlenen güvenli şifrenin, güvenli tutulabilmesi için, öncelikle şifrenin iyi saklanması gerekmektedir. Hatırlamak için şifrenin yazılması gerekiyorsa, bilgisayarda ya da fiziki ortamda açıkta bırakılmaması son derece önemlidir. Yazılı şifrelerin mutlaka gizli ve kilitli bir ortamda tutulması gerekir. Her bir hesaba farklı, mümkün olduğunca uzun ve karmaşık bir şifre belirlenmenin öneminden bahsetmiştik. Bu şifrelerin hepsinin yazılı olarak saklanması, her zaman mümkün olmayabilir. Bu durumda, güvenilir bir şifre yöneticisi kullanmak, son derece faydalı olacaktır.

Güçlü şifrenin belirlenmesinin ardından, güvenliğini sürdürmek için ikinci adım ise, şifrelerinizin ele geçirilme olasılığına karşı her zaman tetikte olmaktır. Hesabınızda normal olmayan bir hareket tespit ettiğiniz taktirde, zaman kaybetmeden kurtarma bilgilerinizi kullanarak, mümkünse en son işlem yaptığınız cihaz haricindeki bir başka cihazdan şifrenizi sıfırlayın.

Son olarak, şifrenizin sizden başka kimlerde olduğunu gözden geçirmenizi tavsiye eder; şayet emin değilseniz, yeni ve güçlü bir şifre belirleyerek bu şifrenin, sadece kendinizde olduğundan emin olmanızı öneririz.