Siber Savaş Nedir?

Siber Savaş Nedir?

Son Güncellenme: 12 Ekim 2021

Kimi zaman siber saldırılar devlet sınırlarını aşar ve iki veya daha fazla devlet arasında politik bir sorun haline gelir. Böyle durumlara siber savaş adı verilir. Devletler bu tür saldırılardan korunmak için siber güvenlik alanında yatırımlar yapar ve nitelikli eleman yetiştirirler. Siber savaş örneği olarak Çin ve ABD arasındaki siber gerginliği gösterebiliriz. Bunun yanı sıra Rusya, Almanya, Japonya ve Hindistan gibi ülkeler de siber saldırı konusunda oldukça rekabetçi bir tutum sergilemektedirler. Bu devletlerin siber güvenlik alanına yaptıkları yatırımların milyonlarca doları geçtiği bilinmektedir.

Siber Savaşın Temel Amacı

Siber savaşların temel amacı, diğer devletin hassas bilgilerine erişmek veya devletin güvenlik açığını bulmaktır. Bazen de siber saldırı yapan devlet, sadece diğer devlete kendi gücünü göstermek için de böyle bir yola başvurur. Kimi zaman ise devletler arası casusluk veya bir devletin ordusuna sızılması gibi daha ciddi ve tehlikeli amaçlarla da siber saldırıların gerçekleştirildiğini gözlemleriz.

Siber Savaşların Sonuçları

Siber savaşlar, ateşli silahlarla savaş meydanlarında yapılmasa da, can ve mal kaybına sebep olabilirler. Siber savaş sonucunda, bir devletin bağımsızlığı ciddi ölçüde etkilenebilir ve söz konusu devlet, bilgilerinin dışarı sızdırılmakta olduğunun farkında bile olmayabilir.

Siber Savaşlar Hangi Ortamlarda Yapılabilir?

Siber saldırılar gibi siber savaşlar da, başta bilgisayar sistemleri olmak üzere internet bağlantısı bulunan her türlü cihazı hedef alabilir. Örneğin akıllı mobil cihazlar (telefon veya tabletler gibi), IoT ile birbirine bağlanmış cihazlar, akıllı saatler siber savaş için kullanılabilir.

Siber Saldırılardan Korunma Yöntemleri

Kendinizi veya şirketinizi siber saldırı eylemlerinden korumak için alabileceğiniz belli başlı önlemler aşağıdaki gibidir:

  • Sistemde kullanılan ağların güvenli olduğundan ve korunduğundan emin olun. Kablosuz internetin güvenliğine ekstra özen gösterin. Güvenlik duvarı kullanarak ağ ve internet güvenliğini güçlendirin.
  • Çalışanlarınızı, siber güvenlik nasıl sağlanır alanında bilgilendirin ve parolalarını belli aralıklarla değiştirmelerini sağlayın.
  • Antivirüs programlarından yardım alarak siber saldırı riskini azaltın ve programın güncellemelerini yapmayı ihmal etmeyin.
  • Tüm verilerinizin düzenli olarak yedeklendiğinden emin olun.
  • Hassas verilere erişim iznini, tüm çalışanlarınıza vermek yerine; mümkün olduğunca az sayıda, yalnızca gerçekten gerekli olan çalışanlara verin.

Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.