Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Siber Güvenlik Nasıl Sağlanır?

Son Güncellenme: 5 Ekim 2021

İnternet kullanımı her geçen gün hayatımızdaki yerini artırmaya devam ediyor. Kişisel bilgisayarların yaygınlaşması ile başlayan kısıtlı İnternet maceramız; cep telefonları ve tablet bilgisayarlar ile avucumuzun içine kadar gelerek günümüzün tamamına yayılmayı başardı. Öyle ki artık Nesnelerin İnterneti kavramı ile etkileşimde olduğumuz nesnelerin, İnternet'i kullanarak hayatımıza müdahil olduklarına şahit oluyoruz. Haliyle her şeyin birbirine bağlı olduğu sanal dünyada verilerin güvenliği için duyulan endişeler de artıyor.

Bilmemiz gerekiyor ki İnternet dünyası insanların çoğunlukla anonim olarak yer aldıkları bir dünya. Bu anonimliğe güvenerek insanların zaaflarını ya da dikkatsizliğini kendi çıkarlarına dönüştüren kişi sayısı da bir hayli fazla. Haliyle güvenliğimizi sağlamak için atacağımız ilk adım, nerede olduğumuzun bilincine varmaktır.

Bilinçli kullanım ve farkındalık, bireysel kullanıcıyı birçok zararlı unsurdan koruyabilir. Hangi sitelerde dolaşmanın güvenli olduğunu bilmek, korsan uygulamaların ya da korsan içeriklerin bulunduğu sitelerin amacının tamamen sizin verilerinize ulaşmak olduğunun farkında olmak ve bu ortamları kullanmamak, çoğu zaman kurtarıcıdır. Çoğu zaman diyoruz çünkü İnternet'teki bazı durumlar maalesef bizim elimizde ve kontrolümüzde değildir. Kişisel güvenliğimiz için gerekli önlemleri almış olsak bile, verilerimizi emanet ettiğimiz sitelerin ya da uygulamaların hatta bankaların sistemlerinde meydana gelecek bir güvenlik açığı, yine bizim verilerimizin başkaları tarafından ele geçirilmesi ile sonuçlanabilir.

Peki bu güvenlik açıklarını minimuma indirmek için neler yapabiliriz:

  1. Güncel bir işletim sistemi kullanmak
  2. Antivirüs programı kullanmak
  3. VPN kullanmak
  4. Firewall kullanmak

1. Güncel Bir İşletim Sistemi Kullanmak

Kullandığımız bilgisayar ya da cep telefonları belirli işletim sistemleri üzerinde çalışırlar. Bilgisayarlar için Windows, macOS ya da Linux gibi işletim sistemleri, cep telefonları için ise iOS ya da Android işletim sistemleri yaygın olarak kullanılır. Bu işletim sistemlerini tasarlayan yazılım uzmanları sistemleri, güvenliği için gerekli önlemleri alarak tasarlarlar. Ana sürüm üzerine gelen her güncelleme ise, getirdiği yenilikler dışında, yeni ortaya çıkan güvenlik açıklarını da kapatacak şekilde kullanıcıya sunulur. Haliyle işletim sistemlerini en güncel halleri ile kullanmak, kullanıcılar açısından en güvenli yollardan biridir.

2. Antivirüs Programı Kullanmak

Güncel işletim sistemi kullanmak, sıradan kullanıcı için çoğu zaman yeterli olsa da; hassas kişisel verileri için endişe duyan kullanıcıların, asıl işi veri güvenliği olan firmaların yazılımlarını kullanmayı tercih etmesi gerekmektedir. Zararlı yazılımların yüklenmesini engelleyen antivirüs programları, güvenli bir kullanım deneyimi sağlar.

İşletim sistemi güncellemeleri, acil bir durum olmadıkça belirli dönemlerde yapılır. Anti-virüs programları ise neredeyse gün aşırı güncellenerek, kullanıclarının deneyimine sunulur. Elbette ki işletim sistemlerine kıyasla daha kapsamlı bir koruma sağlamaktadırlar. Haliyle veri alışveriş yoğunluğu fazla olan ya da cihazlarında hassas veriler bulunduran bireysel kullanıcıların ya da işletmelerin, güncel antivirüs programları kullanmaları son derece önemlidir.

3. VPN Kullanmak

VPN yani Virtual Private Network, Türkçe anlamıyla ise Sanal Kişisel Ağ, veri güvenliği ve gizliliği için kullanılabilecek yöntemlerden birisidir. En iyi VPN programları, İnternet'e bağlanırken modemimizde oluşturulan IP adresini gizleyerek ve farklı bir IP adresinden bağlanmamızı sağlayarak, gizliliğinizi sağlar, güvenliğinizi artırır ve verilerinizin şifreleyerek, üçüncü şahıslar tarafından ele geçirilmesini önler. Özellikle kurumsal anlanda kullanımı yaygın olan VPN, bireysel kullanımda da takip edilmeyi zorlaştırdığı için baskıcı rejimin hakim olduğu ülkelerde önemini korumaktadır.

4. Firewall Kullanmak

Firewall (güvenlik duvarı) kullanmak, ağ güvenliğini sağlamak için tercih edilen yöntemlerden birisidir. Firewall'un temel amacı, ağ trafiğini kontrol ederek, gelecek saldırılara karşı cihazı korumak ve ağ alışverişini belirli kurallara göre sağlamaktır. Kullanıcı tarafından önceden belirlenen bu kurallar ile denetleme yapan firewall sistemleri, kurallara aykırı bir trafik algıladığında, bu isteği engelleyerek ağ trafiğini korur.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.