Linux Nedir, Ne İşe Yarar?

Linux Nedir, Ne İşe Yarar?

Son Güncellenme: 16 Aralık 2021

Linux, bilgisayar işletim sistemlerinin en temel parçası olan çekirdek yazılımlarından birisidir. Linux bazlı işletim sistemleri, daha güvenilir bulunduğu ve daha pratik olduğu için, hem masaüstü hem mobil cihazlarda tercih edilir. Ayrıca kullanıcılar bilgisayarın işletim sisteminde oluşan değişiklikleri ve güncellemeleri anında fark edebilirler.

Android de Linux bazlı bir işletim sistemidir. Dünya çapında kullanımı yaygın olan bu işletim sistemi; daha pratik ve kolay veri taşıma ile daha hızlı teknoloji kullanımına olanak tanımak üzere tasarlanmıştır.

Linux Ne Demek?

Linux, Linus Torvalds tarafından geliştirilmiştir. Günümüzdeki güvenilir, pratik ve gelişmiş yapısına, çeşitli yazılımcının katkılarıyla ulaşmıştır.

Bilgisayarların içeriğine, cihazın türüne uygun olarak doğru Linux dağıtımı kurulabilir. Böylece kendi bilgisayarınızın içinde gerçekten ihtiyacınız olan, işinize ya da cihaz kullanım şeklinize göre hayatınızı kolaylaştıracak özellikler yer alabilir.

Linux Ne İşe Yarar?

Linux bazlı işletim sistemleri yeni teknolojiye uyum sağlamakta başarılıdır. Özellikle İnternet kullanımında, size inanılmaz hızlı işlem yapma olanağı ve ekstra güvenlik sağlamaktadır.

Birçok bilgisayarda, sistem hataları nedeniyle yer yer veri kayıpları yaşansa da; Linux sistemleri bu konuda son derece dayanıklıdır.

Diğer işletim sistemleriyle hemen hemen aynı olan Linux işletim sistemlerinin, Windows ve macOS yazılımlarına gibi ancak kendine özgü bir yazılımı bulunur. Ana parçaları yaygın olarak kullanılan, açık kaynak kodlu bu işletim sisteminde; özelleştirilmiş olarak tasarlanan farklı birçok Linux işletim sistemi yazılımı piyasa sürülmüştür.

Linux Nasıl Öğrenilir?

Linux öğrenmek sanıldığının aksine oldukça kolaydır. Linux için yazılmış olan çeşitli işlem komutları bulunur. Linux yazılımı konusunda çalışma yapmak istiyorsanız, bunun için temel yazılım bilgisine sahip olmalısınız. Onun dışında, basit güncellemeler ve komutlar için ayrıca yazılım bilmenize gerek yoktur. Bunların kısa yolları şu şekilde listelenebilir:

 • locate: Bir dosyayı bulmak için kullanacağınız komuttur.
 • cat: Bilgisayarınızdaki bir dosyanın içeriğine bakmak için bu komutu kullanabilirsiniz.
 • kill: Çalışmayan bir dosyanın kapatılması için kullanılan komutlardan biridir.
 • grep: Bir dosya içinde yer alan metinde arama yapmanıza yardım eder.
 • cp: Bulunulan dizinden dosya kopyalamak için CP komutu kullanılır.
 • pwd: Bu kod sayesinde herhangi bir dosyanın yerini bulabilirsiniz.
 • mv: Dosyaları taşımak ve dilerseniz yeniden adlandırmak için kullanılan komuttur.

Linux İşletim Sistemleri - Hangi Linux Dağıtımını Kullanmalıyım?

Linux işletim sistemleri açık kaynak kodlu yazılımlar yoluyla birçok sayıda üretilmiştir. Bunlara Linux dağıtımları adı verilmiştir. Linux dağım çeşitleri arasından hangisini tercih edeceğiniz konusunda kafanız karışmış olabilir. Hangi cihazda hangi dağıtım sisteminin daha iyi çalışacağını bilmek burada çok önemlidir.

2022 yılında en çok tercih edilen ve kullanıma sunulan Linux dağıtım türleri:

 • Arch Linux
 • Elementary
 • Kali Linux
 • Kubuntu
 • Linux Mint
 • Ubuntu
 • Xubuntu

Linux'u öğrenmek için kullanmak istiyorsanız, kolay kurup kullanabileceğiniz Ubuntu, gönül rahatlığıyla tercih edebileceğiniz bir seçenektir. Günlük ofis işlerinizi kolaylıkla yapmanıza olanak tanıyan, düzenli çalışma yapabileceğiniz dağıtımlardan biridir.

Linux Nasıl Kurulur?

En çok kullanılan Linux işletim sistemi Ubuntu'dur. Ubuntu kurulumu için kullanabileceğiniz iki farklı yöntem vardır. Bunlardan hangisi sizin için daha kolaysa onu tercih edip, aşağıdaki adımları takip ederek kolayca kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

CD ile Linux kurulumu

CD kurulumu için ilk önce https://ubuntu.com İnternet sitesini ziyaret edin. "Download" seçeneğinden Ubuntu ISO dosyasını indirip, CD ya da DVD üzerine yazdırın. Ardından kurulumu tamamlayabilirsiniz.

USB bellek ile Linux kurulumu

Bu işlemde de CD ile kurulumda olduğu gibi İnternet sitesi üzerinden dosya indirimini sağlayın. Sonrasında ziyaret etmeniz gereken bir adres daha var:

Rufus programını indirin.

USB belleğinizi bilgisayara takın ve indirmiş olduğunuz Rufus programını açın. Buradan kurmak istediğiniz sürümü seçtikten sonra, indirdiğiniz Ubuntu ISO dosyasının konumunu seçin.

Bilgisayarınıza taktığınız USB belleğinizi seçerek "Start" butonuna basın. İşlem tamamlandıktan sonra, bilgisayarınızı yeniden başlatıp, format atmayı biliyorsanız, BIOS'ta USB belleği Boot sırasında en üste taşıyarak, Ubuntu kurulumunu tamamlayabilirsiniz.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.