IP Adresi Bulma - IP Adresim Ne?

IP Adresi Bulma - IP Adresim Ne?

IP adresi bulma aracı ile IP sorgulaması yaparak IP adresim nedir sorusunun cevabını öğrenin.

Lütfen bekleyiniz...

IP Adresi Nedir?

İnternet protokolünün kısaltması olan IP, her bilgisayarda bulunan ve adeta bilgisayarın kimliğini oluşturan numaradır. IP adresi, her bilgisayarın dijital kimliği ve olmazsa olmazıdır.

IP adresi bulma, internet kullanıcılarının daha güvenli ve özgür internet kullanımı için en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. IP, iki ayrı sürümü bulunan bir dijital kimlik olarak nitelendirilebilir. Bunlar; IPv4 ve IPv6'dır.

IPv4, sadece sayılardan ve 4 haneli bir dijital kodlamadan oluşan versiyondur. IPv6 ise, ilk sürümden farklı olarak, harflerden ve rakamlardan oluşan daha güvenlikli bir sürümdür. IPv4, 0 ile 225 arasındaki sayı kombinasyonlarından oluşur. Ancak IPv6 sürümünde, daha karmaşık ve güvenilir bir protokol mevcuttur.

IP Adresi Ne İşe Yarar?

İnternet protokolü, bilgisayarınıza atanan bir sayı dizilim sistemi ile adeta sizin siber kimliğinizi oluşturur. Bu sistem, bütün internet kullanıcılarının izinin sürülmesinde kullanılır.

Çevrimiçi satış ve pazarlama çalışmaları için IP adresleri kullanılır. Örneğin IP adresi tespit edilerek, hedef kitlelerin ülkelerine, şehirlerine, lokasyonlarına ve internet servis sağlayıcılarına ulaşabilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Bulunur?

Internet Protokolü adresinizi öğrenmek için IP adresi bulma aracını kullanabilirsiniz. Bu size hem zaman kazandıran, hem de bilgisayar hakkında bilginiz olmasa dahi IP adresine kolayca ulaşmanızı sağlayan bir alternatiftir.

Windows'ta IP adresini öğrenmek için şu adımları da takip edebilirsiniz:

  1. Bilgisayar IP adresi öğrenmek için öncelikle denetim masasına gidin.
  2. Ağ ve internet sekmesine tıklayın.
  3. Ağ bağlantıları sekmesini açtıktan sonra, kullanılan ağ bağlantısı üzerine gelerek tıklayın ve açın.
  4. Son olarak ayrıntılar kısmına tıkladığınızda, IP adresi bilgisini rahatlıkla görüntüleyebilirsiniz.

IP Adresi Nasıl Değiştirilir?

IP adresi değiştirmenin en pratik ve yaygın yollarından birincisi VPN kullanmaktır. Ancak bunu yaparken, en iyi VPN aracını kullandığınızdan emin olmalısınız. Güvenilir ve izi sürülemeyen bir VPN ile bilgisayarınızın IP adresini herhangi bir yasal engele takılmadan değiştirerek, bulunduğunuz adresten girişi yasaklanmış olan birçok yerli ve yabancı siteye rahatlıkla giriş yapabilirsiniz.

Statik IP ile Dinamik IP Arasındaki Fark

Dinamik IP, genellikle bilgisayarınıza otomatik olarak atanan ve değişebilen IP adresidir. Statik IP adresi ise değiştirilemez olan, genellikle bir kişi tarafından yönetilen internet ağlarında kullanıma uygun IP adresidir.