İntranet Nedir, Ne İşe Yarar?

İntranet Nedir, Ne İşe Yarar?

Son Güncellenme: 10 Ekim 2021

İntranet, kuruluşların içindeki bilgisayarları, yerel ağları (LAN) ve geniş alan ağlarını (WAN) birbirine bağlayan, TCP/IP tabanlı bir ağ çeşididir. İntranet ile diğer ağlar birbirine bağlanabilir. İntranetin oluşturulmasındaki temel amaç ise; şirket bünyesine dahil bilgisayarların birbirine bağlanarak bilgilerin ve bilgi işlem kapasitesinin paylaşımıdır. Özellikle firma içerisinde veya farklı firmalar arasında online konferans yapılacak uygulamalarda büyük kolaylık sağlar. İntranet üzerinden HTTP, FTP vb. birçok protokol eklentileri çalıştırılabilir.

İntraneti özel bir alan gibi düşünebilirsiniz. Firma içinde kullanılan bilgisayarların, dışarıdan erişimlerini engelleyerek; içinde bilgi, işletim sistemleri ve bilgi işlem hizmetlerini paylaşmak amacı ile kullanılan bir çeşit bilgisayar ağıdır. Grup halinde çalışmayı kolaylaştıracak sistemleri de bünyesinde barındırır. Örneğin; iki firmadan telekonferans yapacak bireylerin grup halinde çalışmasını kolaylaştırması en çok tercih edilen özelliğidir.

Bazı firmalar İntraneti, Firewall sistemi üzerinden kurarlar. Bu sayede, çift taraflı veri trafiğinin kontrolünü ve güvenliğini daha net bir şekilde sağlamış olurlar.

Firmalar İntranet'ten; eğitim ve oryantasyon, ortak grup oluşturma, tedarikçiler ile iletişim, online alışveriş, muhasebe, insan kaynakları, üretim ve yazılım geliştirme yaptıkları gibi; verileri tutmak, korumak ve dağıtımını yapmak gibi işlemlerini gerçekleştirmeyi tercih ederler.

İntranet, bilişim sistemlerini destekler ve firmanın, bütünleşik faaliyetlerini uygun bir şekilde yürütmesini sağlar. Güçlü erişim ağı olan İntranetin özetini çıkaracak olursak; internet teknolojisinin firmaların içerisinde kullanmasıdır diyebiliriz.

İntranet Ne İşe Yarar?

Şirket içi bilgi ağı olan İntranet, firmadaki çalışan bireyler arasında iletişim sağlayarak ekip çalışmasını kolaylaştırır. Bir şirket olarak İntranet sayesinde personelinize, profesyonel bir çalışma ortamı sağlayabilirsiniz.

İntranetin ne işe yaradığını maddeler halinde inceleyecek olursak:

 • İletişimi geliştirir ve güçlendirir.
 • Kolay aktarım sayesinde bilgi paylaşımı yapmaya izin verir.
 • Belgeleri kontrol etmede rahatlık sağlar. Aynı belge üzerinde çalışan kişiler için söz konusu belgeyi en son kimin düzenlediği konusunda karışıklık yaşanmasını önler.
 • Marka imajına olumlu etkisi vardır. Nasıl diye soracak olursanız: Yüksek kaliteli İntranet kullanan firma, kendine ait bir görünüm oluşturur. Bir müşteri, İntranet ana sayfasında oturum açtığında, firmanın stili mutlaka dikkat çekici gelecektir. Böylece firmanızın marka imajı ve algısı güçlenir.
 • Profesyonel kontrol sistemi ile üretim, otomasyon, dağıtım ve tedarik süreçlerinin takibini sağlar.
 • İşe yeni alınan kişilerin oryantasyonunu sağlamanıza ve kontrol etmenize olanak tanır.
 • Firmanız için önemli tüm bilgilerin, veri tabanında tutulmasını ve korunmasını sağlar.
 • Firma içerisinde güvenli bilgi akışını ve dışarıdan erişim olmadığından emin olmanızı sağlar. Böylece bilgilerinizin başka kişilerin ya da firmaların eline geçmesine engel olmuş olursunuz.
 • Kendi sisteminizi denetlemenize imkan verir.

İntranet Kullanımının Avantajları

İş hayatında başarılı olma hayali, İntranet'in doğmasına ilham verdi.

İntranet, firmanın dijitalde tüm ihtiyaçlarına çözüm getirir ve günlük rutin işlerde zamandan tasarruf edilerek, verimli çalışmaya yardımcı olur. Eski iş yürütme akdinin yanında İntranet kullanmak, iş akışını hızlandırır, hataları minimize eder ve günün verimli olmasına imkan tanır. İşlevsellik açısından da test edilebilir olan bu uygulama; çevrimdışı web sitelerini, dijital veri tabanlarını, mailing yapmayı ve anlık yazışmaların da yazılımlarını kapsamaktadır.

Tabii ki İntranet kullanımının avantajları bu kadar değil. Peki, daha neler var?

 • Bir firma için en önemli konu nedir? Elbette, maliyet! Bilgi akışını kolaylaştıran İntranet; zaman ve maliyet noktasında da mükemmel bir tasarruf aracıdır diyebiliriz.
 • Günümüz teknoloji çağında, tüm firmalarda değişimler oldukça seri bir halde ilerlemektedir. Firma da aynı şekilde tüm personellerine bilgileri hızlı bir şekilde iletmeli ve iş akışını sağlamalıdır.
 • Pandemiden sonra, insanlık olarak bütün düzenimiz değişti. Özellikle iş dünyasında birçok firma evden çalışma sistemine geçerek, uzaktan kontrol sistemleri kurdu. Bu gibi durumlarda, İntranet sayesinde çalışanlarınız ofis ile iletişime geçebilir ve işleri oradan da ilerletebilir.
 • İş aksaklığı gibi bir durum söz konusu olamaz. İhtiyaç duyulan tüm bilgiye personeller ve yöneticiler rahatlıkla ulaşabilir. Yöneticiler, görevlerini daha aktif ve verimli bir şekilde yaparak, firmanızın profesyonel çalışma hayatına katkı sağlar.

İntranet kullanımının avantajlarını saymakla bitmez lakin her sistemde olduğu gibi burada da bazı sorunlar çıkmakta. Peki bu sorunlar nedir?

İntranet Kullanımının Dezavantajları Nelerdir?

Geniş bir coğrafyaya yayılmış olan İntranet, firmalar tarafından yaygın kullanıma sahiptir. Gelecek yıllarda kurumsal yapının daha da içine gireceği öngörülen bu uygulamanın, güvenlik konusunda bazı riskler teşkil ettiği bilinmektedir.

Ancak bu dezavantajlar, nitelikli çalışmalarla avantaja dönüşebilir:

 • Firmalar kurumsal yapılarını korumak için en başta güvenlik duvarı inşa ederler. İntranette kurumsal bilgi kaynağı gizliliğini yitirme ihtimali vardır. Bu konuda günümüz şartlarında yüksek önlemler alınsa da hala tam olarak güvenli ve gizliliği koruyan bir sistem geliştirilmiş değildir.
 • Bu sisteme geçecek her firmanın kurum için çalışma yapısını değiştirmesi gerekir. Özellikle yönetici kitlesi, tüm yazışma, e-mail ve bilgilerin paylaşıldığı bu sistemde, tarzını tamamen değiştirmelidir. Geçiş sürecinde yaşanacak olan aksaklıklar ise kaçınılmazdır.
 • İntranet sisteminde genel olarak e-mail gönderim işleri, sekreterler tarafından yürütülür. Yetki şifreleri güvenilir olmayan birinin eline geçerse, firma için ciddi risk oluşturur.

Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.