İnternet Hızı Neden Düşer, Nasıl Artılır?

İnternet Hızı Neden Düşer, Nasıl Artılır?

Son Güncellenme: 28 Kasım 2021

İnternet günümüzde alışverişten bankacılığa, eğitimden işe birçok farklı alanda yaygın olarak kullanılır. Bu nedenle hızlı ve kesintisiz olması son derece önemlidir. İnternet hızı nasıl arttırılır? sorusunu cevaplamak için öncelikle İnternet hızının düşük olmasının sebeplerine bakmamız gerekir.

İnternet hızı yüksek olduğunda, görüntü ve videoların kalitesi de otomatik olarak yüksek olacaktır. Ayrıca İnternet sayfaları hızlı açılacak ve araştırma yaparken bilgilere hızlı erişim sağlanacaktır. Bu da en değerli varlığımız vakitten tasarruf etmemize olanak tanır. İnternet'inizin kalitesini, İnternet'te gerçekleştirdiğiniz eylemlerin hızından kolayca anlayabilirsiniz.

Hem mobil hem de masaüstü cihazlarınızda hızlı, yüksek görüntü kalitesine sahip, takılmadan ve donmadan işlem yapabiliyorsanız; İnternet hızınız yüksek demektir. Ancak daha fazlasına ihtiyacınız varsa, İnternet hızı yükseltme hizmetlerine ya da araçlarına da başvurabilirsiniz. Böylece sinyal gücünü arttırarak, İnternet'te dilediğiniz kaliteye erişebilirsiniz.

Eğer İnternet ile ilgili bir sorun yaşıyorsanız ilk yapmanız gereken; ideal İnternet hızının ne olduğu ve aldığınız İnternet paketinin size vaat edilen hızda olup olmadığını kontrol etmek olmalıdır. Böylece ödediğiniz ücretin karşılığı olan hizmeti gerçekten alıp almadığınızı tespit edebilirsiniz.

İnternet hızı için kesin bir ideal ölçütü bulunmaz. Çünkü hiçbir İnternet paketi size kesin olarak belli bir hız garantisi vermez, genelde belli bir hıza kadar kullanım sağlayabileceğinizi vaat eder. Ancak hızın, paketiniz içinde yer alan hız aralığında, maksimuma yakın olması beklenir. Şayet vaat edilen maksimum hız seviyesinin çok altında bir İnternet hizmeti alıyorsanız, bu düşüklüğün nedeninin tespiti gerekir. bazen çok düşebilir.

İnternet Hızı Neden Düşer?

Bir ağa aynı anda çok fazla cihaz bağlanmışsa İnternet hızı yapılan işleme bağlı olarak düşer. Çünkü kaç adet cihaz varsa, İnternet kullanımı o kadar sayıya bölünür. Bu da ister istemez İnternet hızı için beklenen maksimum hız seviyenin düşmesine yol açar. Özellikle de aynı anda birden çok cihazda video ve film izleniyorsa, bu durum hız ve görüntü kalitesinde azalma görülmesine sebep olabilir.

Eğer eviniz çok büyükse İnternet hızı odalarda, modeme göre konumlarına göre farklılık gösterebilir. Bunun önüne geçmek için İnternet kurulumu sırasında ya da sonrasında, sinyal yükseltici cihaz yardımıyla sinyalin tüm odalara taşınmasını sağlayabilirsiniz.

Çalışmalarınız ve İnternet'te geçirdiğiniz vakit için kaliteli ve yüksek hızlı İnternet kullanımı sağlamak isterseniz, İnternet'inize birkaç ekstra müdahalede bulunabilirsiniz. Ancak bazen normalde sorunsuz kullandığınız İnternet'in bir anda koptuğunu ya da hızının büyük ölçüde azaldığını fark edebilirsiniz. Bu durumda sorun İnternet sağlayıcınızda olabilir ya da modeminiz çok eski olduğu için artık sinyali eskisi kadar güçlü dağıtamıyor olabilir.

Bir diğer olasılık da İnternet kablo hattında hava şartlarından ya da başka bir nedenden ötürü yaşanan kopma veya servis sağlayıcısı firma tarafından yürütülen altyapı yenileme çalışması benzeri durumlar olabilir.

Eğer bütün bunların hiçbiri değilse ve İnternet'iniz kesildiyse, faturayı ödeyip ödemediğinizi kontrol etmelisiniz. Faturanız da ödenmişse, bu durumda belki de İnternet hattında beklenmeyen bir arıza meydana gelmiştir.

Bilgisayarınızın veya mobil cihazlarınızın eski sürümünü kullanıyorsanız, bu durum da İnternet'inizin performansında düşüş yaşanmasına sebebiyet verebilir. Güncelleme yaparak cihazlarınızdaki görüntü, ses ve bağlantı kalitesini arttırabilirsiniz. Ayrıca bilgisayarınızda virüs bulunması, DNS sorunu yaşıyor olmanız, Wireless şifrenizin kırılmış olması gibi birçok farklı neden de İnternet hızınızın düşmesine yol açar.

İnternet Hızı Nasıl Ölçülür?

İnternet'ten yeterince verim alamıyorsanız, İnternet hızı nasıl arttırılır sorusundan önce, İnternet hızını nasıl ölçüleceği sorusuna cevap verilmesi gerekir. Bunun için mobil veya masaüstü cihazlarınızda ayrı ayrı kullanabileceğiniz hız testi programları vardır.

En yaygın İnternet hız ölçüm yöntemlerinden biri, Netflix tarafından geliştirilmiş olan FAST.com İnternet hız testidir. Bu sayfada İnternet hızınızı kolaylıkla ölçebilirsiniz. Burada test yaparken en doğru sonucu almak istiyorsanız, modemden doğruca kabloyla İnternet alan bir cihazı seçmeniz tavsiye edilir.

Bilgisayarınıza modemden bir İnternet kablosu bağlayarak hız testini kolayca yapabilirsiniz. Test sırasında İnternet kullanımını minimuma indirmeli yani diğer cihazlardaki İnternet bağlantısını kesmelisiniz.

Test sonucunda aldığınız paketin hızına yakın bir hız çıkıyorsa, bu durumda İnternet'inizde bir sorun yok demektir. Ancak daha düşük ve zayıf sinyal alıyorsanız, servis sağlayıcınızdan teknik destek talebinde bulunabilirsiniz. İnternet kullanımı için modemin yetersiz kaldığını düşünüyorsanız, İnternet gücünü arttırmak için sinyal dağıtıcı kullanmanabilirsiniz. Evinizin uzun bir koridoru varsa, İnternet sinyal dağıtıcınızı bu koridorun ortasına konumlandırabilirsiniz. Böylece evinizin, sinyal gücünün iyi olmadığı kısımlarında da İnternet hızı kalitesinin yükselmesi sağlanabilir.

İnternet Hızı Ne Olmalı?

İnternet'te kaliteli zaman geçirmeniz, video izlerken görüntünün kaliteli olması için öncelikle yaptığınız işlemleri kaldıracak İnternet hızına sahip bir İnternet paketine sahip olmanız gerekir. Peki, bu hız kaç Mbps olmalıdır?

Eğer İnternet'i çok fazla kişi kullanmayacaksa, İnternet'te aynı anda 3-4 veya daha fazla kişi video izlemeyecekse, aylık 16-50 Mbps hıza sahip bir İnternet paketi yeterli olacaktır.

Evden çalışıyorsanız ve İnternet'te geçirdiğiniz zaman genişse, İnternet bağlantınızın kalitesini yüksek tutmak için daha fazlasına ihtiyaç duyabilirsiniz. 50-100 Mbps İnternet hızı, video izlemek, İnternet'ten dosya indirmek, mailleri cevaplamak, sosyal medyada gezinmek için yeterli olacaktır.

Şayet video izlemeyi abartıp kotayı aşıyorsanız, bu durumda 100 Mbps'den yüksek bir hızda İnternet kullanmalısınız. Ancak bu yolu seçtiğinizde, kotanıza göre bir fatura ödeyeceğinizi de unutmamalısınız. Bu durumda İnternet firmalarının daha fazla satış yapmak için kotanızı arttırmak isteyebileceğini de göz önünde bulundurmanızda fayda olacaktır.

Herhangi bir ek paket almadan önce bu kadar yüksek İnternet hızına gerçekten ihtiyacınız olup olmadığını iyi değerlendirmelisiniz. Artık İnternet hızınızı ihtiyacınıza uygun seviyede kullandığınızdan eminseniz, bir de ek olarak neler yapabileceğinize bakalım.

İnternet Hızını Artırmak İçin Ne Yapmalı?

İnternet hızını arttırmak için sinyal arttırıcı ve dağıtıcı bir ek cihaz kullanmanın yanında, gerekirse modeminizi yenileyebilirsiniz. Kullandığınız cihazların tamamının orijinal ve güncel sürümlere sahip olduğundan emin olmalısınız.

Altyapınızın yeterli olup olmadığını kontrol etmeniz de son derece önemlidir. Ancak İnternet hızı denildiğinde akla gelmeyen bir başka çözüm daha var: Antivirüs kullanımı. Doğru antivirüs programını kullanarak, İnternet hızı düşüklüğü sorununuzu çözebilirsiniz. Özellikle de bilgisayarınızda virüs varsa, bu bilgisayarınızın ciddi bir şekilde yavaşlamasına sebep olabilir. Virüsler sadece İnternet kullanımı değil, bilgisayarın tüm fonksiyonlarını etkileyerek kullanım kalitenizi her açıdan düşürür.

İnternet'inizin hem güvenli hem de hızlı olması için güvenlik duvarının açık olması gerekir. Bunun dışında etkili bir antivirüs programı kullanmanız da son derece önemlidir. Bu alacağınız önlemler, İnternet hızını arttırmaktan ziyade, düşürmemek için size yardımcı olacaktır.

İnternet hızınızın artması için, DNS ayarlarını değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Bilgisayarınızın hafızasının dolu olması da İnternet hızını etkileyecek önemli bir sorundur. Çünkü bütün İnternet sayfalarınızın ve bilgisayar içerisindeki eylemlerinizin yavaşlamasına sebep olur. Bunun için bilgisayara format atmayı, içinde bulunan dosyaların bir kısmını başka bir harici belleğe aktarmayı deneyebilirsiniz.

İnternet hızı nasıl arttırılır konulu bu yazımızda, sizlere olası İnternet hız problemlerini ve çözümlerini anlatmaya çalıştık. Daha fazla bilgi için takipte kalın!


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.