İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Son Güncellenme: 30 Kasım 2021

İnternet geçmişi silme, birçok İnternet kullanıcısının merak ettiği konulardan birisidir. Bunun sebebi ise, kullanıcıların İnternet'te gezinirken arkasında iz bırakmaktan hoşlanmamasıdır. Birçoğumuz İnternet'te ne aradığımızı ve ne yaptığımızı en yakınlarımız dahil kimseyle paylaşmak istemeyiz. Çünkü bunu özel alanımızın ihlali olarak görürürüz.

Özel alanınızın ihlalinin ve İnternet geçmişinizin otomatik olarak kaydedilmesinin önüne geçmek için gizli sekme kullanarak, İnternet'te takip edilmeden sörf yapabilirsiniz. Ancak diyelim ki gizli sekme kullanmadınız ve arama geçmişinizi temizlemek istiyorsunuz. Bu durumda İnternet geçmişi nasıl silinir konusunda bilgi edinmek isteyebilirsiniz.

Telefondan İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Telefondan İnternet geçmişini silmek için izlemeniz gereken yöntemler aşağıdaki gibidir.

Android - Google Chrome

Sağ üst kısımda yer alan üç nokta simgesine tıklayın. Buradan Tarama verilerini temizle, seçeneğine tıkladığınızda karşınıza temizlemek istediğiniz zaman aralığı çıkar. Buradan silmek istediğiniz tarihleri seçin. Sonrasında tarama geçmişini işaretleyerek Verileri temizle seçeneğine tıklayın. İşte bu kadar kolay!

iPhone - Safari

Telefonunuzun Ayarlar kısmına girin. Buradan Safari'ye giderek Geçmişi ve web sitesi verilerini sil seçeneğine tıklayın. Eğer tüm verileri silmek isterseniz, İleri düzey sekmesine tıklayın. Web sitesi verileri sekmesine tıklayarak Tüm web sitesi verilerini sil, seçeneğini seçin.

Bilgisayardan İnternet Geçmişi Nasıl Silinir?

Bilgisayardan İnternet geçmişi silmek için izlemeniz gereken adımlar hemen hemen her tarayıcıda aynıdır.

Google Chrome

Sağ üst kısımda yer alan üç nokta simgesine tıklayın ve ardından Geçmiş'i seçin. Tarama verilerini temizle'ye tıkladıktan sonra geçmişin ne kadarını silmek istediğinizi seçip, Verileri temizle butonuna tıklayın.

Chrome'da seçerek silebileceğiniz beş ayrı veri bulunur. Bunlar alt alta tarama geçmişi, indirme geçmişi, çerezler ve diğer site verileri, önbelleğe alınan resimler ve dosyalar, şifreler ve diğer oturum açma verileri olmak üzere listelenir. Bunların tamamını işaretleyerek İnternet geçmişi verilerinizin hepsini silebilir ya da içlerinden sadece bazılarını seçerek temizleyebilirsiniz.

Firefox

Firefox için önce sağ üstte yer alan üç çizgiden oluşan Arşiv düğmesine basın, buradan da Geçmiş sekmesine tıklayın. Buradan yakın geçmişi temizle sekmesine tıklayarak, açılan pencerede gezinti ve indirme geçmişi, çerezler, etkin oturumlar olmak üzere silebileceğiniz seçenekleri görebilirsiniz. Ayrıca veri kısmında altta site ayarları, çevrimdışı site verileri olmak üzere iki kısım daha bulunur. Bu verilerin tamamını ya da sadece silmek istediğiniz birkaç seçeneği tercih edebilirsiniz.

Opera

Opera İnternet geçmişi temizleme için CTRL + H'ye basarak geçmişi açabilir, ardından Tarama verilerini temizle seçeneğini tıklayarak geçmişi silebilirsiniz.

Google Arama Geçmişi Silme ve Kapatma

Google arama geçmişi silme için Arama geçmişi sayfasından silmek istediğiniz arama geçmişi dönemini seçin. Tüm arama geçmişinizi de silebileceğiniz gibi özel bir aralık belirterek de arama geçmişinizi silebilirsiniz.

Google arama geçmişi kapatma için Arama geçmişi sayfasında Kontroller'i tıklayın. Ardından Web ve Uygulama Etkinliği kartında Kapat'a tıklayarak Google hesabınızda arama geçmişinizin kaydedilmesini engelleyebilirsiniz.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.