Hack ve Hacker Nedir, Kimler Hacker Olur?

Hack ve Hacker Nedir, Kimler Hacker Olur?

Son Güncellenme: 9 Ekim 2021

Günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelen internetle beraber yeni terimler de ortaya çıktı. Hemen her gün duyduğumuz bu yeni kavramlardan birisi de 'hack'. Dijital dünyaya aşina olanların hiç de yabancılık çekmeyeceği bu kavramları inceleyelim ve hacker kimdir, nasıl olunur konularına değinelim.

Hack Nedir?

Hack kelimesi İngilizceye ait olup kesmek, doğramak anlamlarına gelir. Dijital dünyada ise hack kelimesine kökenlerinden yola çıkılarak bambaşka bir anlam yüklenmiştir. Günümüzde hack, hacklemek gibi terimler bir bilgisayar sistemine izinsizce girilmesine ve diğer kullanıcıların bu sisteme erişiminin engellemesine verilen bir isimdir. Bu tür eylemlerde bulunan bilgisayar korsanlarına ise hacker denir.

Kimlere Hacker Diyebiliriz?

Hack kelimesinin internetteki yansımasını öğrendikten sonra hacker olmak olumsuz bir nitelikmiş gibi görülebilir. Aslına bakarsanız bu isim ilk olarak bilgisayar korsanları için değil, bilgisayar bilgisi ve yeteneği üst düzey olan kişiler için kullanılmıştı. Başka bir deyişle başlarda olumlu anlamlara sahip olan bu sözcük zamanla kaçınılması gereken bir sıfata dönüştü. Günümüzde hackerlar bilgisayar sistemlerine zorla giren, bunu yaparken istismar yöntemlerinden yararlanan zararlı kişi gibi anlamlara geliyor.

Hackerlar Kendi İçlerinde Nasıl Ayrılıyor?

Farklı türlere sahip olan hackerları amaçlarına ve yeteneklerine göre aşağıdaki gibi sınıflandırabiliriz:

  1. Siyah şapka hackerlar: Bahsettiğimiz bilgisayar korsanları bu kategoriye girer. Eylemlerinde zarar verme amacı güderler. Hedefledikleri şirket, kurum veya kuruluşun sistemine girerek önemli verileri ele geçirirler veya ortadan kaldırarak şirkete/kuruma/kuruluşa zarar verirler. Bilgisayara girerken çeşitli yanıltma taktiklerinden faydalanarak doğrulama sisteminin çökmesine sebep olurlar. Bu kişilerin faaliyetleri genellikle geri döndürülemez zararlara ve hedefin uzun süre kendini toparlayamamasına neden olur.
  2. Beyaz şapka hackerlar: Beyaz şapkalı hackerlar için siyah şapkalıların tam tersi diyebiliriz. Bu hacker kategorisinin mensupları siyah şapkalılar gibi sistemlere izinsiz girebilirler. Fakat amaçları bilgi çalmak değil, sistem yöneticilerini sistemdeki açıklardan haberdar etmektir. Bu sayede sistemin siyah şapkaları hacker grubundan korunmasına yardımcı olurlar. Beyaz şapkalı hackerlar genellikle kurum veya kuruluş tarafından fonlanır veya ödüllendirilir. Beyaz şapkalı hackerlardan etik hacker olarak da bahsedildiğini görebilirsiniz.
  3. Gri şapka hackerlar: Bu kişiler iyi ya da kötü amaçlara sahip olabilirler. Fakat eylemlerini yasal sınırlar içinde tutarak ceza alabilecekleri durumlardan kaçınırlar.
  4. Cracker: Yazılımlar üzerinde faaliyet gösteren korsanlar cracker olarak isimlendirilir. Normalde belirli bir ücret karşılığında satılan bilgisayar programlarını 'kırarak' ücretsiz olarak dağıtırlar. Kısaca dilimize yerleşmiş olan 'crak yapma' işlemi crackerlar tarafından gerçekleştirilir. Yazılımları korsan olarak dağıtıp yayıncı firmanın potansiyel gelirine zarar verdikleri için amaçlarının kötü olduğunu söyleyebiliriz.
  5. Hacktivistler: Kendi ideolojilerini yaymak için hack yöntemini seçen hackerlar hacktivist olarak adlandırılır. Bu kişiler politik veya toplumsal konularda savundukları amaç doğrultusunda hareket ederler. Karşıtı oldukları görüş için önemli olan sistemlere saldırabilirler. Çoğu hacktivist eylemin sonunda sisteme kendi imzalarını veya ideolojilerini yansıtan mesajlarını eklerler. Böylelikle eylemin kim tarafından yapıldığı belli olmuş olur.
  6. Lamer: Lamerlar için hacker olmaya çalışan kişiler diyebiliriz. Bu kişilerin genellikle ne yaptıklarına dair somut bir fikirleri yoktur. Ne amaçladıkları tam olarak anlaşılamaz. Bunlara ek olarak hacker olabilmek için gerekli bilgi ve yetenekten de yoksundurlar.
  7. Script Kiddie: Lamer ile benzer özelliklere sahiptirler. Hackerlık seviyesine ulaşmak için büyük bir istek duyarlar ve bu duruma özenirler. Hacker olarak adlandırılamayan bu kişiler küçük çaplı eylemlerde bulunurlar. Örneğin bireysel e-posta adreslerini veya sosyal medya hesaplarının şifrelerini çalabilirler. Faaliyetleri belirli sınırlar içinde kalır.
  8. Phreaker: Bilgisayar sistemi yerine telefonlar üzerinde eylemlerini gerçekleştiren hackerlara phreaker ismi verilir. Telefon ağlarını hackleyerek bu ağları istedikleri gibi kullanırlar. Örneğin ücretsiz telefon görüşmeleri yapmak için telefon sistemlerine izinsiz girebilirler.

Etik Hackerlık Alanında Kimler Faaliyet Gösterebilir?

Bu alanda ilerlemek için internet, yazılım ve siber güvenlik gibi konularda bilgili olmalısınız. Ağ teknolojisi, işletim sistemi, veri güvenliği ve programlama dilleri hakkında temel bilginiz veya daha iyisi uzun süreli deneyiminiz olmalıdır. Saydığımız konulara ilginiz varsa ve hack konusundaki yeteneklerinizi iyi amaçlarla kullanmayı planlıyorsanız etik hacker olabilir, dünyaca ünlü markalarla veri güvenliği alanında çalışma fırsatı bulabilirsiniz.

Etik Hackerlığa Nasıl Başlayabilirim?

Beyaz şapkalı olmak istiyorsanız yapabileceğiniz bazı şeyler var. Etik hacker olabilmek için internet üzerinden yayınlanan çeşitli eğitimlere katılabilirsiniz. YouTube veya Udemy gibi platformlarda verilen dersleri izleyerek temelinizi oluşturabilirsiniz. Fakat hacker olmak zaman, sabır ve bol çalışma isteyen bir iştir. Bu nedenle hiç durmamalı, sürekli kendinizi geliştirmeye çalışmalısınız. Eğitimlerle yetinmeyerek yeteneklerinizi durmadan sınamanızı ve üstüne yenilerini katarak ilerlemenizi öneriyoruz.

Yazımızı bitirirken siyah şapkalı olmanın büyük yasalar sorunlara yol açabileceğini tekrardan belirtelim. Bu tür eylemler sicilinize işleyeceği gibi çeşitli cezai yaptırımları da beraberinde getirecektir.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.