Gizli Sekme Nedir, Ne İşe Yarar?

Gizli Sekme Nedir, Ne İşe Yarar?

Son Güncellenme: 29 Kasım 2021

Gizli sekme, kullanıcıların İnternet'te izlerinin sürülmemesi için tercih ettikleri, gizli sörf modudur. Normalde tarayıcılar, İnternet'teki hareketlerinizi kayıt ederler. Ancak gizli pencereaçarak bunun önüne geçmek mümkündür.

Bir cihazın birden çok kişi tarafından kullanıldığı durumlarda, bu özellik oldukça işlevseldir. Çünkü yeni gizli sekme açtığınızda, ziyaret edilen siteler diğer İnternet kullanıcılarının karşısına çıkmaz.

Gizli Sekme Nedir?

Gizli pencere ya da sekme, kullanıcıların İnternet'teki eylemlerinin aynı cihazı kullanan başka kişilerce görülmesini istemedikleri zaman tercih ettikleri yöntemdir.

Tarayıcınız, işinizi kolaylaştırmak ve size alternatifler sunmak adına geçmişte ziyaret ettiğiniz siteleri kaydederek, adres çubuğunda bu sonuçları listeler. Gizli olarak açılan pencerelerde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Yapılan arama tek seferliktir ve hafızada tutulmaz.

Gizli Sekme Nerelerde Kullanılır?

Gizli pencere, genellikle izinizin sürülmesini istemediğiniz zamanlarda kullanabileceğiniz bir özelliktir. Özellikle başka bir bilgisayar üzerinden bir siteye giriş yapmanız gerekirse bu özelliği kullanabilirsiniz. e-Devlet, e-mail, sosyal medya hesapları gibi platformlara, ortak kullanılan bir cihazdan giriş yapıyorsanız, gizli mod işinize yarayacaktır.

Gizli Mod Gerçekten Gizli Tutar Mı?

Gizli mod, yasaklı sitelere giriş gibi amaçlar için kullanılmaz. Birçok kişinin aklına ilk bu gelse de bu sitelere girmek için VPN kullanmanız gerekir.

Gizli mod, İnternet'teki eylemlerinizin ve oturumlarınızın otomatik kaydedilmesini engellemek için kullanılır. Gizli mod kullanan kimse, bir nevi güvenlik önlemi olarak, yaptığı işlemlerin tarayıcı tarafından hatırlanmasını önlemiş olur.

Sorunun cevabına gelecek olursak evet, gizli sekme sizi belli bir oranda gizli tutar. Normalde ziyaret ettiğiniz siteler, çerezler aracılığıyla sizi takip eder. Eğer takip edilmek istenmiyorsanız, yeni gizli sekme açabilirsiniz. Böylece sadece sayfada kaldığınız süre boyunca yaptığınız işlemleri aktif tutar, sekmeyi kapattığınız anda çerezlerin silinmesini sağlarsınız.

Gizli Sekme Nasıl Açılır, Kısa Yolu Nedir?

Gizli pencere açmak için tarayıcınızın sağ üst kısmındaki üç noktaya tıklamalısınız. Burada yeni gizli sekme aç seçeneği yer alır. Üzerine tıkladığınızda, gizli modda bir sekmenin açıldığını görebilirsiniz.

Hemen hemen tüm tarayıcılarda gizli pencereye giriş şekli aynıdır ve kısa yolu, klavyedeki CTRL + Shift + N tuşlarına aynı anda basılmasıdır.

Gizli Sekme Geçmişini Nasıl Görebilirim?

Gizli kalmak isterken bazen de hali hazırda işlem yapmakta olduğumuz sayfayı yanlışlıkla kapattığımız olur ve sayfayı tekrar açmak isteriz.

Google Chrome'da gizli sekme geçmişini görmeniz mümkün değildir. Ancak Firefox'ta CTRL + Shift + T'ye basarak en son kapattığınız sekmeleri açabilirsiniz.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.