Firewall Nedir, Ne İşe Yarar?

Firewall Nedir, Ne İşe Yarar?

Son Güncellenme: 28 Mayıs 2021

En basit tabiri ile güvenlik duvarı olarak ifade edilen firewall, bilgisayarların tehditlere karşı korunmasını sağlar. Bilişim sektöründe olmayanların da sıklıkla duyduğu terimlerden biri olan firewall, bilgisayarları zararlı yazılımlara karşı koruyabilmek için duvar örer ve bu sayede bilgisayara bir sızıntı olmaz. Böylece bilgisayar, internet kullanımından doğan olaası tehlikelere karşı daha güvenli hale gelir.

Firewall (güvenlik duvarı) ile ilgili bu rehber yazıda şunları ele alacağız:

Firewall Nedir?

Yaygın kullanılan kavramlardan biri olan firewall nedir diye araştırıldığında, bilgisayarlara özel olarak üretilen güvenlik sistemleri olduğu görülecektir. Cihazın iç ve dış trafiğini en iyi şekilde denetlemeyi sağlayan bu araç, bilgisayar ile internet arasındaki bilgi ve veri alışverişi sırasında izin alınmasını zorunlu kılar. Gelen ve giden ağ trafiğini kontrol ederek, bu geçiş sırasında zararlı eylemler var ise bu zararlı eylemleri durdurur. Bu sayede ağ daha güvenli hale gelir. Aynı zamanda bilgisayar, diğer ağlar üzerinden gelecek olan saldırılara karşı da korunaklı olur. Bu özellik, bilgisayarda kullanılan antivirüs programı ile benzer işleve sahiptir. Her iki sistem de bilgisayarın dış etkenlerden kaynaklı zararlara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar.

Ağ üzerinden gelen verilerin, doğru yere gidip gitmediği firewall tarafından kontrol edilir. Eğer bu verilerden birine veya birkaçına izin verilmemişse, bu durumda trafik önlenir ve cihaz korunur.

Firewall sistemleri, donanım tabanlı olarak daha güçlü bir şekilde korunması gereken sistemlere özel olarak oluşturulmuştur. Diğer yazılım tabanlı olanlar sistemler, ev bilgisayarları için yeterli olacaktır.

Firewall Ne İşe Yarar?

Bilgisayarlarda veri güvenliği için son derece önemli olan firewall, izinsiz uzaktan erişimi engeller. Bu sayede kullanıcının izni olmadan bilgisayara uzaktan girmeye çalışan kişiler, firewall tarafından tespit edilir ve bunların geçmesine izin verilmez. Bu nedenle güvenlik duvarı, ağa girmeye çalışan anonim kullanıcılara karşı alınabilecek en etkili güvenlik önlemlerinin başında gelir.

İstihdam oranı yüksek veya iç ve dış haberleşmesinin önemli bir bölümünü e-posta üzerinden yapan firmalar için firewall, daha da gereklidir. Bu sayede e-posta trafiği daha iyi denetlenir ve kullanılan e-postalar ile bilgisayara kolayca sızabilecek yazılımlara karşı önlem alınmış olur. Tercih edilen güvenlik duvarı yazılımları, sızıntılara engel olmasının yanı sıra, istenmeyen içeriklere sahip spam mesajları da önler ve bu sayede e-posta trafiğinin daha güvenli olmasını sağlar.

Firewall ile firmalar personellerinin, ebeveynler de çocuklarının girmesini istemedikleri web sitelerine karşı da kısıtlama koyabilirler. Kullanılan güvenlik duvarı yazılımı ile uygunsuz içerikler engellenebilir ve internetin amacına uygun şekilde kullanılması desteklenebilir.

Firewall Nasıl Çalışır?

Kolay anlaşılır bir sisteme sahip olan firewall çalışma sistemi için, ilk olarak ağ yöneticisi tarafından güvenli liste oluşturulur. Bu güvenli liste kapsamında olan tüm adresler için trafik, herhangi bir engel olmadan sorunsuz şekilde devam eder. Liste dışı kalan adresler için ise bloke uygulanır ve erişim engellenir ve kullanıcı, bu konuda bilgilendirilir.

Firewall trafiği kısıtlamak amacıyla temel olarak filtreleme, proxy sunucusu, devre düzeyinde ağ geçidi ve uygulama ağ geçidi olmak üzere dört farklı mekanizma kullanır.

  • Paket filtreleme, ağ trafiğini kesip, veri alış verişini kullanıcının belirlediği kurallara göre düzenler.
  • Proxy sunucusu, hem ağın performansını artırır, hem de güvenlik duvarı görevi görür. Ayrıca dahili adresleri gizleyerek, bütün iletişimi proxy sunucusu üzerinden yapılıyormuş gibi gösterir. İstenilen sayfalar ön belleğe alınır ve belirli web sitelerine erişim engellenir.
  • Devre düzeyinde ağ geçidi, kendisi haricinde ana bilgisayara gelen bütün trafiğin engellemesini sağlar.
  • Uygulama ağ geçidi ise, bir tür proxy sunucusu çeşidi olup, bağlantılara izin verilip verilmemesi hususunu kontrol ederek ana bilgisayar ile bağlantı kurulması görevini yerine getirir. Burada bütün işlemler için iki bağlantı kullanılır.

Neden Firewall Kullanmalısınız?

Firewall kullanımı çok sayıda avantaja sahiptir. Bu araç sayesinde, izin verilmeyen erişimlere karşı bilgisayar, daha korumalı hale gelir. Bunun için yüklenen işletim sisteminin orijinal olması önemlidir. Aksi takdirde, indirilen işletim sisteminin içerisinde zararlı yazılımlar entegre edilmiş olabilir. Bu durum daha en başta güvenlik tehlikesi doğuracaktır.

Onay verilmeyen içeriklere sahip mesajlara engel olan güvenlik duvarı, online oyunları daha güvenli yapar. Günümüzde çok sayıda çevrimiçi oyun, yaygın olarak oynanmakta olup, bunların büyük bir bölümü zararlı yazılımların hedefi olur. Bu tehditten korunmak için ise firewall kullanmak gerekir. Güvenlik duvarında bulunan oyun modu, oyunu engellemeden güvende olmayı sağlar.

Uygun olmayan içerikleri de engelleyen firewall, zararlı olmasa bile istenmeyen web sitelerine erişimi engelleme imkanı verir. Bu durum, özellikle ebeveynler için son derece yararlıdır. Anne babalar bu özelliğe, çocuklarının sosyal medya kullanımlarını kısıtlamak için sıklıkla başvururlar.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.