En İyi 5 Proxy Sitesi - En İyi Proxy Siteleri Listesi 2022

En İyi 5 Proxy Sitesi - En İyi Proxy Siteleri Listesi 2022

Son Güncellenme: 1 Ocak 2022

İster iş ister keyif için olsun hepimiz zamanımızın büyük kısmını İnternet'te sörf yaparak geçiriyoruz. Fakat çevrimiçi gezilerimiz sırasında ardımızda iz bırakmak, hiçbirimizin hoşuna gitmiyor. Hele ki girdiğimiz sitelerin, yaptığımız araştırmaların bilinmesi veya IP adresi üzerinden kişisel bilgilerimize ulaşılması, özellikle korunmaya çalıştığımız konuların başında geliyor. İşte proxy siteleri, tam da bu noktada imdadımıza yetişiyor. İyi bir proxy sitesi ile artık çevrimiçi dolaşırken izlenme endişesi taşımanıza gerek yok!

İyi güzel de proxy siteleri bizi nasıl koruyor? Bir proxy sitesini iyi yapan nedir? En iyi proxy siteleri hangileridir? Bu ve proxy siteleri üzerine birçok sorunun cevabını, sizin için bu yazıda bir araya getirdik. Gelin şimdi konuya biraz daha yakından bakalım...

Proxy Siteleri Size Ne Sunar?

Proxy siteleri, en temel anlamıyla size kullanıcı gizliliği sağlar. Kişisel verilerinizi korumak için sizinle İnternet arasında aracılık yapan özel bir asistan gibi çalışır. Bunu da IP adresinizin görünürlüğünü engelleyerek başarır.

İnternet'te dolaşırken girdiğiniz her site, IP adresinize ulaşarak sizin çevrimiçi davranışlarınızı takip etmeye çalışır. Proxy sitelerinin sunucuları üzerinden İnternet'e bağlandığınızda ise IP adresinize ulaşılamaz. Böylece siz ihtiyaç duyduğunuz verileri toplayıp merak ettiğiniz siteleri ziyaret ederken, çevrimiçi kimliğinizi açık etmek zorunda kalmazsınız.

Proxy Sitesi Seçerken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Proxy sitelerinin kullanıcılara vadettiği başlıca özellikler arasında hız, güvenlik ve ucuzluk gelir. Her proxy, bu özelliklerin bir veya birkaçında en iyisi olma iddiasındadır. Kimi siteler ücretsiz sundukları hizmet çeşidiyle öne çıkarken kimileri de hızları ve çalıştıkları konumlarla göz doldurmayı tercih eder. Kendiniz için bir proxy sitesi seçerken önerimiz, kendiniz için en öncelikli olan konuyu belirleyip buna yatırım yapmanızdır.

Sizlere fikir vermesi için proxy sitelerinin sunduğu hizmetlerden bazılarını aşağıya listeledik.

Kayıt tutma politikasına bakın

Evet, proxy siteleri IP adresinizi değiştirme ve gizleme imkanı veriyor. Peki ama sizin verilerinizi kendi sunucularında tutma konusunda ne öneriyor? Proxy siteleri, özel bir evrak elemanı veya kişisel asistan gibi çalışır demiştik. Bir başka deyişle; seçtiğiniz proxy, sizin kim olduğunuzu bilir ama başkalarına söylemez. Bu noktada proxy sitesiyle verilerinizin ne kadarını paylaşmaya razı olacağınıza karar vermeniz gerekir. Bazı proxy siteleri kayıt için hesap oluşturmanızı ve kendileriyle e-posta adresinizi paylaşmanızı isterken, bazıları verilerinizi süreli veya süresiz olarak kaydetme şartı koşar.

Çalıştığı bant genişliğinden emin olun

Coğrafi konum bazlı kısıtlamaları aşmak isteyen kullanıcıların özellikle tercih ettiği çoğu proxy sitesi, dünyanın her yerindeki içeriğe erişim iddiasıyla öne çıkar. Ancak uygulamada durum epey farklı olabilir. Bu nedenle seçtiğiniz ücretli bir proxy ise hangi ülke ve bölgelerde hizmet verdiğini mutlaka kontrol edin ve bununla ilgili bir kullanıcı sözleşmesi talep edin.

Hızlı erişim özelliklerini inceleyin

Çoğu İnternet kullanıcısı için en öncelikli konu hızdır. Proxy sunucusunun sağladığı site hızı ve bazı uygulamalara (YouTube, Twitter vb.) hızlı erişim gibi ek özellikleri, seçim yaparkenki kararınızı tamamen değiştirebilir. Önceliği ücretsiz bir proxy sitesi tercih etmekken, ekstra hız için ilave ücretler ödemeye razı olan birçok kullanıcı bulunmaktadır.

Gizlilik seçeneklerini kontrol edin

Proxy sitesinin sunduğu güvenlik protokollerini incelemek ile işe başlayın. Size sunduğu sızıntı koruması nedir? Trafik şifreleme yapıyor mu? Çerez engelleme özelliği var mı? Bu ve benzeri özellikler, kafanız rahat bir şekilde çevrimiçi gezmeniz için oldukça önemlidir.

Ek özellikleri değerlendirin

Proxy siteleri kişisel gizliliğe kısa vadeli çözüm bulmak isteyen kullanıcılar tarafından (VPN'e kıyasla) sıklıkla tercih edilir; çünkü çok sayıda ücretsiz alternatifi bulunur. Ücretsiz proxy sitelerinin diğerleri arasından sıyrılmak için yaptığı temel şey ise kullanıcılara değer yaratan ek özellikler sunmaktır. Birçok kullanıcı için bir proxy'nin reklam engelleme özelliği sunması, tek başına fark yaratan önemli bir faktörken, kullanılacak sunucuya proxy'nin kendisinin otomatik karar vermesi, bir başkası için daha belirleyici olabilir. Farklı tarayıcılarda sorunsuz çalışabilme, özel eklentiler sayesinde siteye tekrar giriş yapmadan proxy hizmeti alabilme ve sayfalarda çalışan javascript ve benzeri komut dosyalarını durdurma gibi özellikler, seçiminizi doğduran etkileyebilir. Bu nedenle proxy sitesinin sunduğu ek özellikleri detaylı bir şekilde incelemeden kesin kararınızı vermeyin.

Çevrimiçi Gizlilik için En İyi 5 Proxy Sitesi

En iyi denince akla hemen "en hızlı proxy sitesi", "en güvenli proxy sitesi" veya "en ucuz proxy sitesi" gibi tanımlar geliyor. Ancak yukarıda da anlattığımız gibi en iyi proxy sitesi, aslında sizin kendiniz için hangi özelliği daha öncelikli bulduğunuza göre değişkenlik gösterir. Bu nedenle biz de farklı açılardan en iyi olabilecek proxy sitelerini ele almanın daha sağlıklı olacağına karar verdik ve sizin için en iyi 5 proxy sitesini özellikleri ile birlikte inceledik.

İşte İnternet'te gizli gezinti yapmak için en iyi 5 proxy sitesi.

En İyi Proxy Siteleri

En İyi Ücretsiz Proxy Sitesi:

Siteye Git

Kullanıcı Dostu Proxy Sitesi:

Siteye Git

Kapsamlı Proxy Sitesi:

Siteye Git

YouTube İçin Proxy Sitesi:

Siteye Git

Türkçe Proxy Sitesi:

Siteye Git

Hidester - En İyi Ücretsiz Proxy Sitesi


Comodo Secure ortaklığı ile ortaya çıkan Hidester sunucu hizmeti, ücretsiz proxy siteleri arasında kendine sağlam bir yer edinmiştir. Hidester için, en iyi ücretsiz proxy sitesi denildiğinde akla gelen ilk proxy sitesidir desek hiç de yanlış olmaz. Uzun yıllardır kullanıcılarına verdiği kaliteli sunucu hizmeti sayesinde, en iyi proxy sitesi listelerine hep üst sıralardan girmeyi başarmıştır. Onu rakiplerinden ayıran en önemli özelliği ise kullanıcılarına sunduğu çok sayıdaki güvenlik seçeneğidir.

Otomatik SSL teknolojisi, bilgisayar korsanlarına ve olası siber saldırılara karşı üst düzey koruma sağlar. Ayrıca çerezleri kabul etme veya reddetme, URL şifreleme, komut dosyalarını kabul etme veya reddetme gibi önemli ayarların kontrolünü kullanıcılara bırakır. Hidester sayesinde dilerseniz karşı taraftan nesnelerin yüklenmesini engelleyebilir, dahası bilgisayarınızı başka bir işletim sistemiyle çalışıyor gibi gösterebilirsiniz.

Chrome için özel eklentisi bulunan Hidester, bu sayede tekrar siteye giriş yapmadan kolayca proxy hizmetinden faydalanmanızı sağlar. İnternet'te gezerken %100 anonimlik garantisi sunan Hidester, kullanıcılarını 128 bit şifreleme ile korur.

Hidester, proxy lokasyonu olarak Amerika ve Avrupa şeklinde sadece iki sunucu seçeneği sunsa da aylık ziyaretçi sayısı oldukça yüksektir. Aylık 1.3 milyon web ziyaretçisine sahip olan Hidester, kayıt tutmama politikası ile göz doldurmaktadır. Ücretsiz ve başarılı sıfatlarını fazlasıyla hak eden Hidester'da, proxy hizmetini kullanmak için hesap oluşturma zorunluluğu yoktur ve hiçbir kullanıcı bilgisi kaydedilmez. Kullanıcılara yönelik tarayıcı etkinliği, IP adresi vb. hiçbir tanımlayıcı bilginin tutulmadığı Hidester, bu güçlü özelliklerini ücretsiz olarak sunar. Dileyen kullanıcılarına DNS ve WEBRTC sızıntı testi ve IP adresi öğrenme gibi araçlarla ek hizmetler de sağlar.

KProxy - Kullanıcı Dostu Proxy Sitesi


KProxy, 1.5 milyonu aşan aylık kullanıcı sayısıyla en çok önerilen ücretsiz proxy siteleri arasında yer alır. 2005'ten beri kullanıcılarına vekil sunuculuk hizmeti veren KProxy, güvenilir bir geçmişe sahiptir. Sitedeki hizmetleri tarayıcı üzerinden kullanmak isteyenlere Chrome ve Firefox için eklenti desteği sunan KProxy, reklamsız ve kolay arayüzüyle dikkat çeker.

KProxy'i benzerlerinden ayıran en önemli özelliği, çevrimiçi gezerken ekranın üst kısmında gösterilen menüyü gizleme seçeneği sunmasıdır. Birçok anonim proxy sitesinde üst proxy menüsü gizlenemediğinden keyifle sörf yapmak zorlaşır. Bu anlamda KProxy, fonksiyonel ve kullanıcı dostudur.

KProxy'nin bir diğer güçlü özelliği, kullanıcılarına 10 farklı sunucu seçeneği sunuyor olmasıdır. Eğer İnternet'te gezerken IP adresinizin engellendiğini fark ederseniz, kullandığınız sunucuyu kolaylıkla değiştirebilir ve uzun süreli erişim kaybı yaşamadan gizli gezintinize devam edebilirsiniz. Anında değiştirilebilir proxy sunucularının bu kadar yüksek sayıda olması, KProxy'i rakiplerinin önüne geçirir. Birçok tarayıcı ile uyumlu çalışan ve ücretsiz olarak yararlanılabilen KProxy, Android cihazlarda da aktif olarak kullanılabilir.

Tüm bu olumlu taraflarının rağmen KProxy'nin, liste sıralamalarında zirveyi kaptırmasınıa neden olan bazı negatif yönleri vardır. Bunların başında oturum süresini sınırlaması ve kullanıma getirdiği veri kotası gelir. KProxy, her kullanıcıya tek oturumda 3 saat gezinme süresi tanır. Ayrıca oturum boyunca 300 MB'ın da aşılmamasını ister. Eğer gezintiniz sırasında 3 saati veya 300 MB'lık veriyi aşarsanız, proxy hizmetini kullanmaya devam etmek için ücretli versiyona geçmeniz veya yarım saat bekledikten sonra yeni oturum açmanız gerekir.

KProxy'nin kullanıcı kaybetmesine neden olan bir diğer yanı, sistemin kötüye kullanımını veya torrent gibi yasak işlere girilmesini engellemek adına IP adresi gibi bazı kullanıcı verilerini kaydediyor olmasıdır. Eğer saydığımız bu 2 özellik, sizin için çok büyük bir dezavantaj oluşturmuyorsa, KProxy'i ücretsiz olarak veya farklı ek özellikleri içeren ücretli planlarından birini seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

4everproxy - Kapsamlı Proxy Sitesi


Gizlilik ve hız konusunda oldukça iddialı olan 4everproxy, en başarılı proxy siteleri arasında yer alır. Toplam 11 sunucu ve 24 IP konumu sunan site, her sunucusunun son derece hızlı olduğunu belirterek saniyeler içinde bağlanma sözü verir.

Herhangi bir ek yazılım kullanmadan veya indirme işlemi yapmadan, sadece gitmek istediğiniz web sitesinin URL'sini yazarak İnternet'te anonim şekilde gezinti yapabilirsiniz. Ayrıca bir kayıt ya da oturum açma işlemi gerektirmez. Doğrudan bağlantılı linkleri (YouTube proxy, Wikipedia proxy, Reddit proxy vb.) aracılığıyla daha hızlı erişimi mümkün kılar.

Sunucu ve IP adreslerini farklı ülkelerden seçme imkanı sayesinde anonimlik düzeyinizi en üst seviyeye taşır. Öyle ki birden fazla proxy sunucusu seçebilir, aynı anda farklı gözüken 2 değişik IP adresinden hizmet almayı tercih edebilirsiniz.

Milyonlarca web kullanıcısı olan 4everproxy, aşırı indirme yapma veya yasak işlemlerde kullanım gibi durumlar dışında kullanıcılarına herhangi bir sınır koymaz. Site çerezlerinden uzak, güvenli bir çalışma ortamı arayanların ilk tercihleri arasında yer alır. Sağladığı özel http proxy hizmeti sayesinde bağlantılar arasındaki tüm trafiği tünelleme imkanı sunar.

4everproxy'de ziyaret edilen her sayfa için ayrı bir IP adresi kullanılır, tarayıcınızda yazan URL ise sadece sizin görüntülemenize açıktır. Üstelik siz oturumunuzu kapattıktan 2 saat sonra, tüm tarayıcı verileriniz sistemden silinir. Dolayısıyla herhangi bir veri kaydetme ihtimali ile karşılaşmazsınız.

VPNBook - YouTube İçin Proxy Sitesi


VPNBook, ücretsiz proxy siteleri arasında yer alan ve sizi engelli bir siteye hızlıca ulaştıran proxy sağlayıcılarından bir diğeridir. Kullanıcılarına Avrupa'da 2 (İngiltere, Fransa), Kuzey Amerika'da 2 (ABD, Kanada) olmak üzere toplam 4 sunucu seçeneği sunar. Kullanıcılar, bu 4 sunucu arasından seçim yapar veya bu seçimi VPNBook'a bırakarak rastgele bir proxy ataması yapılmasını tercih ederler.

VPNBook'u diğerlerinden ayıran ve en iyi proxy siteleri arasında sokan en güçlü yön ise 256-bitlik şifreleme gücüne sahip olmasıdır. Bu düzeydeki şifreleme, sadece ücretli VPN'lerde görülebilen bir özelliktir. Dolayısıyla seçtiğiniz sunucu hangisi olursa olsun, bağlantınızın güvenli olduğunu bilerek İnternet'te rahatça gezer, casuslara karşı tam koruma altında olmanın keyfini sürersiniz.

Aylık 1 milyon web kullanıcısına sahip olan VPNBook, ek yazılım gerektirmeyen web tarayıcısı tabanlı bir yazılımdır. Kullanıcılarına HTTPS desteği sağlar. Gitmek istenilen web sitesini VPNBook proxy'si içinden sayfanın üst kısmına yazarak kolayca değiştirme imkanı sunar. Fakat bu olumlu özelliklerine rağmen listede ilk 3'e girmemesinin en önemli sebebi, kullanıcı bilgilerini kaydediyor olmasıdır. Her ne kadar bu bilgiler, 1 hafta sonra siliniyor ve sadece yasak etkinliklerin bildiriminde kullanılıyor olsa da birçok kullanıcı için bu durum, caydırıcı bir etkiye sahiptir.

VPNBook'un diğer web proxy sitelerinden farklı olarak, çerezler, komut dosyaları vb. teknolojileri engelleme seçeneği yoktur. Bunlar üzerinde kontrolü olmayan kullanıcı, aynı zamanda reklamlarla da uğraşmak zorunda kalmaktadır.

ProxySite - Türkçe Proxy Sitesi


Uzun zamandır en iyi proxy siteleri arasında gösterilen ProxySite, sade arayüzü ve ücretsiz oluşu ile kullanıcıların beğenisini toplamaktadır. Özellikle YouTube, Reddit, Twitter gibi popüler sitelere saniyeler içinde hızlı erişim imkanı sunması, en önemli tercih edilme nedenlerindendir. ProxySite'ın site tasarımı da bunu vurgular niteliktedir ve bu sitelere yönelik butonların, sayfanın en üstünde belirgin bir şekilde konumlandırılması, dikkat çekicidir.

ProxySite, kullanıcılarına aralarında geçiş yapabilecekleri çok sayıda sunucu seçeneği sunar. ABD'de 15, Avrupa'da 10 olmak üzere toplam 25 tane sunucu alternatifi ile rakiplerini geride bırakır.

ProxySite kullandığınızda, hedef web sitesi SSL korumalı olsa da olmasa da her durumda SSL katmanından geçerek size ulaşır, dolasıyıyla herhangi bir kimlik tespiti yapılamaz. Ayrıca kullanıcı olarak çerezlerin kontrolü, komut dosyalarının ve nesnelerin kullanılıp kullanılmayacağı gibi konular sizin insiyatifinizdedir. Öyle ki proxy'deki reklamları bile engelleme şansınız vardır.

Aylık 14.1 milyon gibi etkileyici bir ziyaretçi sayısına sahip olan ProxySite, siteleri ziyaret ederken kullandığınız tarayıcıyı saklama imkanı sunar. Sitedeki kısayollar aracılığıyla ise Facebook, Twitter, YouTube gibi popüler sosyal medya sitelerine hızlı ulaşım sağlar. Bu siteler dışında kalan adresler için de durum aynıdır. Ziyaret edilmek istenen sitenin adresini proxy sitesinin arama çubuğuna yapıştırmak yeterlidir. Bulunduğunuz konumda yasaklı siteler varsa bunlara erişim engelini kaldırır.

ProxySite, sunduğu hizmetleri kötüye kullananları denetleyebilmek için kullanıcı verilerini 14 gün süreyle kaydeder, bu süre sonunda ise tamamen siler. Siteden ücretsiz sağladığı proxy hizmetlerinin ötesinde destek almak isterseniz, premium servislerden aylık ödemeler yaparak yararlanabilirsiniz.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.