En İyi Chrome Eklentileri (Gizlilik ve Güvenlik İçin)

En İyi Chrome Eklentileri (Gizlilik ve Güvenlik İçin)

Son Güncellenme: 7 Ocak 2022

Google Chrome eklentileri, üretkenliğinizi artırmanıza, dikkat dağıtıcı unsurları azaltmanıza ve güvenle sörf yapmanıza olanak tanır. Peki, bilgisayarınızı korumaya yardımcı en iyi Chrome eklentileri hangileridir?

Bu yazıda gizlilik ve güvenliğiniz için kullamanızı önerdiğim en iyi beş Google Chrome uzantısını anlatacağım.

En İyi Chrome Eklentileri

En İyi Reklam Engelleme Eklentisi:

Siteye Git

En İyi İzleyici Engelleme Eklentisi:

Siteye Git

Bağlantıları Şifrelemek İçin En İyi Eklenti:

Siteye Git

En İyi Şifre Saklama Eklentisi:

Siteye Git

Gizlilik İçin En İyi Eklenti:

Siteye Git

uBlock Origin - En İyi Reklam Engelleme Eklentisi


İnternet'te reklam görmekten hoşlanmayız. Reklamlar çoğunlukla ulaşmak istediğimiz içeriğe ulaşma süremizi uzatırlar. Virüs riski taşımaksızın, karşınıza çıkan reklamları engelleyerek size güvenle sörf yapmana keyfini üstün kalitede sunan bu eklentinin adı uBlock Origin.

En iyi Chrome uzantıları arasında yer alan bu eklentinin bir başka güzel tarafı, birçok sitede karşıma çıkan pop-upları da temizliyor olması. Böylece içeriğe erişmeye çalışırken sürekli maruz kaldığım rengarenk, yanıp sönen, göz alan reklam uyarılarına maruz kalmıyorum.

Eklentiyi Chrome'a Ekle

Privacy Badger - En İyi İzleyici Engelleme Eklentisi


Reklam yayıncıları ve diğer üçüncü taraf izleyiciler, ne yaptığınızı ve hangi sayfaları gizlice izleyebilmektedir. Bununla mücadele etmek isteyenler için Privacy Badgeren iyi Chrome eklentileri arasında öne çıkmaktadır.

Bu eklenti, bir gölge gibi İnternet kullanıcılarını takip eden izleyicilerin, hareketlerinizi görmesini engeller. Öncelikle İnternet'teki hareketlerinizi takip eden botları öğrenir. Sonra da bunları nasıl etkisiz hale getireceğini öğrenerek sizi takip etmelerini engeller. Özellikle ilgi alanınızı öğrenip önünüze çıkan ürün reklamlarından bıktıysanız, bu eklentiyi kullanarak İnternet'te takip edilmeye bir son verebilirsiniz.

Eklentiyi Chrome'a Ekle

HTTPS Everywhere - Bağlantıları Şifrelemek İçin En İyi Eklenti


En iyi Google Chrome uzantıları arasında yer alan HTTPS Everywhere, sitelere HTTPS uzantısı ile girişinizi sağlamakta. Bu eklenti sayesinde İnternet'te güvensiz olan ve bilgisayarınızı riske atabilecek bağlantıları engelleyebilirsiniz.

Eklentinin çalışma mantığı ise oldukça basit. Ziyaret ettiğiniz siteler, hem güvenli olmayan HTTP, hem de güvenli HTTPS bağlantısı üzerinden servis sağlıyorsa, bu eklenti ile otomatik olarak HTTPS üzerinden sitenin sağladığı servisi alabilirsiniz.

Ben bu eklentiyi kullanırken herhangi bir sorun ile karşılaşmadım; ancak, ziyaret ettiğiniz sitede, HTTPS üzerinden çalışırken bir sorunla karşılaşırsanız, eklentiyi devre dışı bırakabilmeniz de mümkün.

Eklentiyi Chrome'a Ekle

LastPass - En İyi Şifre Saklama Eklentisi


İnternet'te alışveriş yapsak da, sosyal medyada vakit geçirsek de, mutlaka bu platformları kullanabilmek için bir şifreye ihtiyacımız oluyor. Maalesef, bu şifreler sürekli aklımızda kalmayabiliyor. Her sitede aynı şifreyi kullanmak da ayrı bir risk oluşturuyor. Bu durumda, ben size kendi kullandığım yöntemi söyleyeyim.

Google Chrome eklentileri arasında benim için en iyilerinden bir diğeri olan LastPass, İnternet'te giriş yaptığım tüm platformların şifresini kaydetmekte. Üstelik tamamen bana özel bir şekilde. Sadece LastPass şifremi hatırlamam, diğer sitelere giriş yaparken hiçbir problemle karşılaşmamam için yeterli.

Eklentiyi Chrome'a Ekle

DuckDuckGo Privacy Essentials - Gizlilik İçin En İyi Eklenti


İnternet'teki gizliliğinizin ihlal edilmemesini sağlamak adına en iyi Chrome eklentileri arasında DuckDuckGo Privacy Essentials benim vazgeçilmezlerim arasında. Her şeyi bir arada sağlayan bu eklenti sayesinde istenmeyen reklam, spam ve kötü amaçlı yazılımlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

Bu eklenti ile izleyicileri engelleyebilir, verilerinizi toplayıp satmak için çeşitli taktikler kullanan takip etme yazılımlarını engelleyebilirsiniz. HTTPS Everywhere tarafından sağlanan, ziyaret ettiğiniz sitenin şifreli bağlantı kullanmasını zorlama da bu eklenti ile sağlanmakta.

Eklentiyi Chrome'a Ekle


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.