En İyi 5 Antivirüs Programı 2021

En İyi 5 Antivirüs Programı 2021

Son Güncellenme: 30 Mayıs 2021

Bilgisayarımın hızının yüksek olması ve işimi etkileyecek herhangi bir aksaklık ile karşılaşmamak adına, kullandığım antivirüs programı benim için son derece önemlidir. Bu sebeple yapmış olduğum araştırmalar doğrultusunda edindiğim en iyi 5 antivirüs programı deneyimini, bu yazımda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Vakti sınırlı olanlar ve bu yazının tamamını okumak istemeyenler için, en iyi virüs programı listesi hangi platform için en iyi oldukları ile birlikte aşağıdaki tablodaki gibidir.

En İyi Antivirüs Programları

Windows ve Android İçin En İyi Antivirüs Programı:

Siteye Git

iOS İçin En İyi Antivirüs Programı:

Siteye Git

Mac İçin En İyi Antivirüs Programı:

Siteye Git

İnternet Güvenliği İçin En İyi Antivirüs Programı:

Siteye Git

En Hafif Antivirüs Programı:

Siteye Git

En İyi Virüs Programları

Her bir virüs programının özelliklerini detaylıca ele aldım. Verdiğim bilgilerden sonra kendiniz için en uygun virüs programını biraz daha kolay bir şekilde tercih edebilirsiniz.

Norton 360 - Windows ve Android İçin En İyi Antivirüs Programı


Windows ve Android kullananlar, bu antivirüs programı sizleri yakından ilgilendiriyor. Öncelikle Norton 360 hakkında biraz deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. En kapsamlı antivirüs programı listesinde yer alan Norton'un en büyük avantajlarından biri, 60 günlük para iadesi garantisi sunuyor olması.

Bu antivirüs programı sizlere, 3 ayrı tarama seçeneği sunar. Bunlar, hızlı tarama, özel tarama ve Norton Insight'tir. Hızlı taramayı tercih ettiğiniz takdirde bilgisayarınızda en büyük risk altındaki kısımları tarayabilirsiniz. Özel tarama, bilgisayarınızda virüs bulaştığından şüphe duyduğunuz belli dosyaları seçerek gerçekleştireceğiniz taramadır. Insight ise, bilgisayarınızdaki taranması gereken, önem arz eden dosyaların ve belgelerin tamamının taranması işlemidir.

Benim için Norton virüs koruma programının en güzel yanı, belirlediğim periyotlarda, istediğim tarih ve saatlerde bilgisayarımı, kapsamlı bir şekilde taratabiliyor olmak. Böylece bilgisayarımı kullandığım sırada aceleye getirdiğim ve çalışırken çok da üzerinde durmadığım virüs tarama işlemini, bilgisayarımı aktif olarak kullanmadığım zamanlarda kolayca yapabiliyorum. Tabii bu listede yer alan her bir programın, avantajları ve dezavantajları olduğunu unutmamalısınız.

Norton için de programın bütün özelliklerini, artıları ve eksileri ile beraber sizler için aşağıda sıralayacağım.

Norton 360 özellikleri

 • Yüksek güvenlik: Yüksek gelişmişlik düzeyiyle ransomware koruması, phishing koruması, Safe Web tarayıcısı
 • Kapsadığı özellikler: Bulut yedeklemesi, çocuk güvenliği (ebeveyn kontrolü), Safecam ve Webcam engelleyicisi, VPN, Darkweb izleme ve sahte sitelerin tespiti
 • Hangi uygulamalarda kullanılabilir?: Windows ve Android cihazlar dışında Mac için de kullanıma uygundur.
 • Kaç adet cihaz bağlantısı kurulabilir?: Abonelik türüne göre seçtiğiniz bağlantı sayısı değişiklik gösterir. En fazla 10 cihaz bağlantısı sağlanabilir.
 • Müşteri hizmetleri hangi seçenekleri sağlıyor?: Canlı sohbet seçeneğinin yanı sıra, telefon bağlantısı ve topluluk forumu üzerinden iletişim kurma imkânı da bulunmakta.
 • Dezavantajı: VPN ile Torrent kullanımına izin vermiyor.

Norton bütün bu özelliklerin yanında ayrıca arka planda sessiz çalışır ve olası bütün virüs türlerine karşı detaylı tarama yapabilir. 3 ayrı tarama sistemi için de, son derece hızlı netice veriyor olması, bilgisayarınızda oluşan hataları en kısa sürede görerek çözmenize yardımcı olur.

Ayrıca üzerinde duracağım bir diğer konu da, bazı antivirüs programlarının, internetteki gezinmelerinizi kısıtlaması sorunudur. Norton bu kısıtlamanın aksine, VPN kullanmanıza izin veren özelliği ile size, uluslararası yayın yapan bazı sitelere dahi erişim imkanı tanır. Bu sayede dünya çapında yayın yapan HBO Max gibi, birçok farklı kanalı rahatlıkla takip edebilirsiniz. VPN izi sürülmeyen bir IP adresi ile güvenli internet kullanmanızı mümkün kılar. Bu sayede interneti daha aktif ve virüs koruma programı kısıtlaması olmaksızın kullanabilirsiniz.

Norton hem güvenilir hem etkili sonuç veren bir program olmasının yanı sıra, bir de bu kalitesini 60 gün içerisinde ücret iade garantisi sunmaktadır. Ancak 60 gün boyunca bilgisayarınızın üstün bir performans ile korunduğunu gördüğünüzde, herhangi bir ücret iadesi talebinde bulunmayı düşünmeyeceksiniz.

Bulut depolama konusunda da destek alabileceğiniz Norton antivirüs programı, size 50 GB alan sunar. Bulut depolama özelliği, dosyalarınızı internet ortamında güvenilir bir şekilde saklamanıza olanak tanır. Bu depolama türü ile bilgisayarınıza herhangi bir virüs girdiğinde, önemli dosyalarınızı bu tehlikeden uzak tutmuş olursunuz.

Norton sağladığı ekstra avantajlarla, birçok kişinin ilk tercihini oluşturur. Rakipleri arasında onu ön plana çıkaran en önemli özelliği, kullanıcı deneyimine önem vermesi, kullanımı kolay bir menüye sahip olmasıdır. Ayrıca deneme sürümleri kullanıcılara, programı satın alıp almama konusunda karar verme olanağı tanır.

Norton 360 ile Korunmaya Başla

McAfee Total Protection - iOS İçin En İyi Antivirüs Programı


Yalnızca bilgisayarlarda değil, cep telefonları ve diğer akıllı cihazlarda da gönül rahatlığı ile kullanılan antivirüs programı: McAfee.

Öncelikle, bu program da kullanıcılarına VPN olanağı sağlar. Böylece Norton 360'ta olduğu gibi yine internette uluslararası yayınları daha özgür bir şekilde izleyebilirsiniz. En iyi 5 antivirüs programı arasında yer almasının en önemli nedenlerinden bir tanesi de bu programın, kullanıcı deneyimini her şeyden üstün tutmasıdır.

En iyi mobil antivirüs programı McAfee, cep telefonları ve evdeki bütün mobil ve masaüstü cihazların hepsinde kullanılabilir. Pandemi öncesinde, ofisimizdeki bilgisayar ağını güvende tutabilmek için McAfee antivirüs programı kullanıyorduk. Hızı ve sağladığı koruma açısından bizim için oldukça iyi bir performansa sahipti. Ofisteki akıllı televizyonumuz dahil tüm cihazlarımızı gönül rahatlığı ile bağlayarak bu antivirüs programından faydalandık.

İnternet kullanımı mümkün olan tüm cihazlar için virüs koruması sağlaması ve belli başlı diğer özelliklerini, aşağıda sizler için derledim.

McAfee özellikleri

 • Yüksek güvenlikli koruma: Kötü yazılımlara karşı koruma amacıyla oluşturulmuş bir güvenlik duvarı bulunuyor. Bu sayede program virüs temizlemekle kalmayıp, virüslerin cihaza bulaşma ihtimalini de ortadan kaldırıyor. Şifrelenmiş depolama özelliği ile dosyalarınızı her zaman güvende tutmanıza yardımcı oluyor.
 • Özellikleri: %100 sonuç elde etme, internet korumalı VPN özelliği ve web koruması, ebeveyn kontrolü ile güvenli internet kullanımı, zararlı yazılım koruma, tarayıcı uzantısı, parola yöneticisi antivirüs programının sevilen özellikleri arasında yer alır.
 • Kullanılabildiği uygulamalar: Mac, Android, iOS, Windows işletim sistemleri için uygundur.
 • Aynı anda kaç cihaz bağlanabilir?: Aynı anda bağlanabileceği cihaz sayısı seçtiğiniz üyelik paketine göre değişiklik gösterir.
 • Müşteri desteği hangi hizmetleri kapsar?: Müşteri hizmetleri ile telefon görüşmesi yapma şansınızın yanı sıra, topluluk forumu ve canlı sohbet kanalları ile de yardım almanıza olanak tanır.
 • Ücretlendirme: Program ücretlendirmesi seçilen plana göre değişmekle beraber, en düşük 29,99 USD
 • Dezavantaj: Antivirüs programının canlı destek birimi ile görüşmeler yavaş internet bağlantısı yüzünden kopabiliyor. İlk yıldan sonra abonelik ücreti artıyor.

McAfee, sadece virüslere karşı sizi korumakla kalmıyor, aynı zamanda güvenlik sertifikası bulunmayan internet siteleri konusunda da uyarıyor. Güvenlik konusunda gözünüz arkada kalmadan kullanabileceğiniz bir antivirüs programı.

İş dışında, evde de rahatlıkla kullanabilir, bilgisayarlarınızı ve akıllı cihazlarınızı virüslerden ve diğer tehditlerden koruyabilirsiniz. Özellikle şifreli depolama özelliği, benim için en cazip tarafı oldu. İş dosyalarımı ve özel anılarımın yer aldığı kişisel dosyalarımı güvende tutabilmenin konforunu sonuna kadar yaşadım.

Ben genelde çok sık virüs taraması yapmam. Haftada bir yaptığım düzenli tarama ile, bilgisayarıma herhangi bir saldırı olup olmadığını kontrol ederim. Bu programı kullandığım dönemde, bilgisayarımda virüs ile ilgili bir sorun yaşamadım. Ama tarama süresi, bana biraz uzun geldi. Hızlı taramada, 8500 dosyanın taranması 13 dakika sürdü. İyi tarafından bakılacak olursa, detaylı tarama yaptığı için bu dezavantaja değdiğini düşünebiliriz. Aslında tarama, mobil cihazların ve bilgisayarların özelliklerine ve eski ya da yeni oluşlarına göre değişiklik gösteriyor. Mesela mobil cihazımda yaptığım tarama, 2 dakika kadar sürdü. Eğer zaman konusunda sıkıntınız yoksa, McAfee sizlere, güvenlikli akıllı cihaz konusunda son derece tatmin edici bir deneyim sağlayacaktır. Ancak antivirüs programı önerileri içerisinde McAfee, hız ve müşteri hizmetlerine bağlanma konularında, listemizdeki diğer programların biraz gerisinde kalıyor.

Hem kablolu hem de kablosuz ağlarda kullanabileceğiniz McAfee ayrıca, hassas ve silindiğinden emin olmak istediğiniz dosyaları kaldırma konusunda da son derece güvenilirdir. Kimsenin erişmesini istemeyeceğiniz dosyalarınızı, bilgisayarınızdan kalıcı olarak siler.

Ara yüzünün Türkçe olması ise, programı son derece rahat bir şekilde kullanmanıza olanak tanır. McAfee Active Protection, reklam görünümlü virüsleri, casus yazılımları bilgisayarınıza girmeden önce tespit ederek ortadan kaldırır.

En iyi antivirüs programları içerisinde, birçok avantajlı özelliği ile tercih edilen McAfee, dolandırıcılık amaçlı hazırlanmış sitelere de girişinizi engellemesiyle de güvenliğinize katkı sağlar. İnternet üzerinden, bulut sistemlerinden ve her türlü zararlı yazılımdan cihazınızı koruyarak, interneti güvenle kullanmanıza yardımcı olur.

McAfee Total Protection ile Korunmaya Başla

Intego - Mac İçin En İyi Antivirüs Programı


Windows işletim sisteminden sonra kullandığım Mac cihazım için yaptığım araştırmalar neticesinde, Intego Antivirüs programının iyi olduğunu fark ettim. Kullanıcı memnuniyeti yüksek bu programı ben de, güvenilir bir virüs tarayıcı ve koruyucu olarak, 1 yıl boyunca ve gayet verimli bir şekilde kullandım. Mac için en iyi antivirüs önerisi ararken karşılaştığım Intego, başlıca bazı avantajları benim için şunlar oldu;

Virüsle karşılaştığınızda, virüsü karantinaya alma, onarma ya da ona güvenme olmak üzere, size 3 ayrı seçim hakkı sunuyor. Bazen güvenliğinden şüphe edilen ama virüs olup olmadığı belli olmayan platformlarla da karşılaşılabiliyor. Bu nedenle güven seçeneği de, şayet platformun güvenilirliğinden eminseniz, sorumluluğu sizin almanız adına programa eklenmiş özelliklerden bir tanesi. Virüsü onarma seçeneğini tercih ederseniz, program virüslü dosyayı virüsten arındırarak kullanabileceğiniz bir hale getirmeyi deniyor. Eğer onarma işlemi başarılı olmazsa, dosyayı karantinaya alıp, sonradan temizleyebiliyorsunuz. Ancak bazen, bazı virüsleri karantinadan silemediğim oldu. Onarılamayan ve silinemeyen, karantinada kalan dosyalar olabiliyor.

Antivirüs programında, tam zamanlı koruma özelliği bulunması son derece önemlidir. Intego, bilgisayara saldıran herhangi bir virüs ve kötü yazılım olduğunda, anında müdahale ile herhangi bir ihlalin olmasını engelliyor. Ebeveyn denetimi sayesinde de çocuklarınızın zararlı sitelere girmesini önleyebiliyorsunuz.

Ağ güvenliği bir antivirüs programı için olmazsa olmaz özellikler arasındadır. Kullandığınız ağın güvenli olması, bilgisayarınıza erişecek virüs tehditlerini ortadan kaldırmak için oldukça önemlidir. İş evrakları, dosyalar, fotoğraflar gibi her türlü önemli veriyi, yüksek güvenlikli koruma ile güvende tutabilirsiniz.

Güçlü virüs koruma motoru sayesinde Intego, bütün virüslere ve tehditlere karşı oldukça duyarlı bir yapıya sahiptir. Dil seçenekleri arasında ise İngilizce, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Japonca yer alıyor. İngilizce dil seçeneği ve basit menüsü sayesinde, benim için bu virüs koruma programını rahatça kullanmak mümkün oldu. Ancak, Türkçe dil desteği bulunmamakta.

Intego antivirüs programı için avantajlı ve dezavantajlı özellikleri, sizler için listeledim:

Intego özellikleri

 • Güvenlik: Virüs koruması etkili ve orta düzeyde bir hızla tarama gerçekleştiriyor. %100 malware saptama özelliğine sahip olmasıyla Mac için en güvenilir antivirüs programları arasındadır.
 • Kullanılabildiği uygulamalar: Mac ve Windows cihazlar için uygun.
 • Aynı anda kullanılabildiği cihaz sayısı: Mac cihaza bir başka cihaz daha bağlayıp tarama yaptırabilirsiniz.
 • Dezavantajları: Türkçe dil desteği bulunmamakta. Ayrıca Windows için Mac işletim sisteminde olduğu kadar etkili sonuçlar vermemekte.

Tarama süresi benim bilgisayarımda çok fazla dosya bulunduğu için 1 saati geçiyor genelde. Daha hızlı tarama yapan antivirüs programları da var. Ancak Mac için koruma ve güvenilirlik söz konusu olduğunda, genel olarak Intego'nun sunduğu özeliklerden memnun kaldım. Ayrıca 30 günlük para iadesi garantisi de, programı öğrenmek ve deneyimlemek için oldukça yeterli bir süre.

Bazı eksileri olsa da genel olarak Mac cihaz kullananlara en iyi 5 antivirüs programı içinde Intego'yu gönül rahatlığıyla tavsiye ederim.

Intego ile Korunmaya Başla

Kaspersky Internet Security - İnternet Güvenliği İçin En İyi Antivirüs Programı


Kullandığım bir başka antivirüs programı ise Kaspersky. Bugüne kadar, cihaz değişiklikleri ve çevremin tavsiyeleri dolayısıyla birçok farklı virüs tarama programı deneyimleme fırsatım oldu. Kaspersky ile ilgili bizzat deneyimlediğim özellikler arasında en çok beğendiğim yanlarından biri, kimlik avı koruması özelliğiydi. Bu özelliği, özel bilgilerimi ele geçirmek isteyen zararlı yazılımlara karşı kendimi korumama yardımcı oldu. Ayrıca 200 MB'ye kadar VPN kullanmaya müsaade etmesi, internette kendimi daha özgür hissetmemi sağladı.

Ücretsiz virüs temizleme programı ile yapamayacağınız yüksek güvenlikli virüs korumasını, bu program bizlere sağladı. En güvenilir antivirüs programlarından birisi olan Kaspersky, bu özelliğini hem virüslere karşı yüksek güvenlikli koruma sağlamasıyla, hem de finansal işlemler için güvenilir tarayıcı kullanımı sunmasıyla kazanmıştır. Türkçe ara yüzü bulunması sayesinde kullanımı da oldukça pratiktir.

Safe Money güvenli tarayıcı özelliğinin bulunması, uluslararası işlemlerimde bana çok yardımcı oldu. İnternette alışveriş, para transferi gibi işlemleri yaparken, şifre çalınması ve bilgilerin kopyalanması gibi her türlü tehlikeye karşı yüksek bir güvenlik duvarına sahip. Bu güvenliği sağlarken programın izlediği yol şu şekilde: Diyelim ki bir bankacılık işlemi yapacaksınız. Sizi doğrudan banka sayfasına yönlendirmek yerine önce, yapacağınız işlemi program algılıyor ve size, bu işlemi yapmadan önce güvenli bir pencere açmanız konusunda uyarı veriyor. Program denetiminde açacağınız yeni pencere ile finansal işlemlerinizi güvenle gerçekleştiriyorsunuz.

Biliyorsunuz ki teknolojik gelişmeler, her zaman insanlığın yararına olmuyor. Tuş kaydedici gibi bazı kötü amaçlı yazılımları önlemek için Kaspersky size büyük yardım sağlar. Sanal klavye özelliği sayesinde, bilgisayara sızabilmiş olan herhangi bir zararlı yazılımdan etkilenmeden işlem yapmanıza olanak tanır. Bazen doğru ve yeterli virüs koruma ve tarama sistemlerine sahip olmadığınızda, tuş kaydedici ya da kamera kontrolü gibi zararlı yazılımlar bilgisayarınıza sızabilir. Bu programlar genellikle sizin kişisel bilgilerinize ve banka hesaplarınıza ulaşmak için kullanılır. Bazı durumlarda özel verilerinizi çalarak, şantaja kadar varan çeşitli tehlikeler yaratabilir. Bütün bunları bildiğim için, güvenilir bir virüs koruma programı kullanmaya her zaman büyük önem verdim. Bu programı kullanırken hiçbir güvenlik tehdidi ile karşılaşmadım.

Sizin için Kaspersky ile ilgili özellikleri aşağıda listeledim:

Kaspersky özellikleri

 • Güvenlik: Webcam ve mikrofon koruması ile gizlililik koruması sağlamakta, casus yazılım önleme özelliğinin yanında kimlik avı koruması dolandırıcılara karşı oldukça etkili.
 • Kullanılabildiği cihazlar: PC, Mac, Android.
 • Aynı anda kullanılabildiği cihaz sayısı: Seçilen plana göre beş adet cihaza kadar kullanılabilir.
 • Dezavantajları: iOS desteklenmediği için, iPhone veya iPad cihazlarda kullanılamaz.

Uzaktan ya da tamamen home ofis çalışanlar için de, internetten yaptığınız her türlü işlem, indirdiğiniz her dosya ve girdiğiniz her internet sitesi, güvenilir olmalıdır. Buna önem verdiğiniz sürece, ne kişisel verileriniz ne de işinizle ilgili verileriniz riske girer. Çocuklarınız varsa, onlar için de ayrıca üstün seviye koruma performansı ile Kaspersky, tercih edebileceğiniz programlar arasında rahatlıkla ilk 5'te yer alıyor.

Kaspersky Internet Security ile Korunmaya Başla

Bitdefender Total Security - En Hafif Antivirüs Programı


En iyi 5 antivirüs programı içerisinde yer alan ve ücretsiz kullanım seçeneği de sunan Bitdefender, en hafif antivirüs programı olmasının yanı sıra, en kapsamlı olma özelliğine de sahip. Ancak ücretsiz versiyonunda oldukça kısıtlı bir VPN kullanma deneyimi sunuyor.

PC'yi yormayan antivirüs programı olması, bu virüs koruma programını avantajlı kılan özelliklerden bir tanesi. En kapsamlı virüs tarayıcı programı için tarama sonuçlarından elde ettiğim ve kullanırken keşfettiğim özellikleri, aşağıdaki listede sizler için sıraladım.

Bitdefender özellikleri

 • Yüksek güvenlik: Gelişmiş güvenlik duvarı sayesinde Bitdefender, %100 malware saptama oranına sahiptir. %99,7 oranında gerçek zamanlı koruma avantajı, 3 ayrı tarama türü, ransomware, gelişmiş güvenlik duvarı, zafiyet tarayıcısı bulunması antivirüs programının güvenlik açısından önemli avantajlarını ifade eder.
 • Avantajlı özellikler: Mükemmel seviyede özellikleri ile şifre yöneticisi, SafePay ile güvenli ödeme avantajı, ebeveyn kontrolü, Kamera ve ses engelleyici, dosya parçalayıcı olmak üzere birçok avantajlı özelliği barındırır.
 • Kullanılabilen uygulamalar: Her türlü popüler cihazda kullanılabilmesi en beğenilen özelliklerden bir tanesidir. Windows, Mac, Android, iOS ve Bazı Iot cihazlarında Bitdefender antivirüs programı kullanılabilir.
 • Cihaz bağlantı sayısı: 5 adede kadar cihaz bağlantısı sağlanabilir.
 • Müşteri desteği: Telefonla müşteri desteği alabilirsiniz. Bunun dışında canlı yardım, topluluk ve e-mail olmak üzere farklı yollarla destek alma imkânı da tanır.
 • Para iade garantisi: 30 gün içerisinde para iadesi alabilirsiniz.
 • Dezavantajlar: Ebeveyn kontrolü açık olduğunda, yetişkin kullanımı sırasında da birçok alanda kısıtlanma yaşayabilirsiniz. Ayrıca VPN kullanımı günlük 200 MB'ye kadar sınırlandırılmış durumdadır.
 • Ücretlendirme: Ücretsiz kullanımı dışında ücretli planda en uygun fiyat seçeneği yıllık 23,99 USD olarak belirlenmiştir.

Birbirinden farklı paket seçenekleri ile iş yerinde ya da evde bilgisayar ağınızda ihtiyaç duyduğunuz güvenliği, Bitdefender ile sağlayabilirsiniz. Bu program içerisinde benim en çok beğendiğim araç ise, Ransomware Remediation aracı oldu. Bu araç sayesinde ransomware tehdidi bulunan dosyalardaki virüsleri temizleyebilir, veri kaybı yaşamadan dosyalarınızı kurtarabilirsiniz. Virüs bulaşmış olan dosyanızı temizledikten sonra eksiksiz bir şekilde geri getirebilirsiniz. Bitdefender, PC'yi yormayan antivirüs programı unvanının hakkını sonuna kadar veriyor.

Antivirüs programını kullanırken karşılaşabileceğiniz yavaşlama sorunu, bu programda söz konusu değil. Windows 7 işletim sisteminde yaptığım tam tarama boyunca, bilgisayarımda hiçbir yavaşlama ya da donma olmadı. Bilgisayarı yormadan, tam kapasiteli bir tarama gerçekleştirdi.

Öve öve bitiremediğim bir diğer avantaj ise, Bitdefender virüs koruma programında özelleştirme yaparak, ayarların, kullanıcıların ihtiyaçlarına göre düzenlenebilmesi.

Bilgisayarınızdaki bazı alanlar için özel taramalar gerçekleştirebilirsiniz. Bu yönüyle, şimdiye kadar size bahsettiğim bütün diğer antivirüs programları arasında Bitdefender, ayrıcalıklı bir konumdadır. Ayrıca bilgisayarı fidye yazılımlardan koruması sayesinde, çevrimiçi ortamdaki bütün tehditleri en alt seviyeye indiriyor. Kullanılan sisteme optimize edilerek, işletim sisteminizle uyumlu ve sessiz bir şekilde çalışıyor.

Benim beğendiğim özelliklerinden bir diğeri de, bu programla ilgili Türkçe ara yüzü bulunması ve bunun dışında 15 farklı dil seçeneğinin daha var olmasıdır.

En sağlam virüs programları arasında yer alan Bitdefender Antivirüs Plus, Toplam Güvenlik, İnternet Güvenliği gibi farklı paket seçeneklerine sahip. 3 ayrı pakette bulunan özellikler ve fiyatlar farklılık gösteriyor. Bu paketlerden en kapsamlı olanı, Toplam Güvenlik paketi. Paket içerisinde 5'e kadar cihaz bağlantısı ve bütün uygulamalar için tam koruma özelliği bulunuyor. Ben Mac cihazımda, kardeşim ise Windows cihazında bu antivirüs programını sorunsuz biçimde kullandık. Kurulum için de müşteri hizmetlerinden yardım aldık ve pratik bir şekilde kurulumu gerçekleştirip, bütün ayarları kişiselleştirdik.

En iyi 5 antivirüs programı sınıflandırmasında en sonda yer vermeme rağmen Bitdefender, hem en kapsamlı, hem de en rahat kullanıma sahip olan programdır. Ancak kişisel ihtiyaçlarınız ve kullanmakta olduğunuz işletim sistemi doğrultusunda, bu listede yer alan 5 programı da gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

Bitdefender Total Security ile Korunmaya Başla

Virüs Programı Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle pandemi sürecinde, benim gibi evden çalışan ve kendi işini yapan kişilerin sayısındaki artışla beraber, bu uzaktan çalışma sisteminin vazgeçilmezi bilgisayarların önemi ve bu bilgisayarlara yönelik tehlikeler de artmıştır. Bunun sebebi de virüslerin, bilgisayara bulaşması ile bilgisayarlardaki önemli iş dosyalarına ve işe yarar her türlü veriye, geri dönüşü olmayacak zararlar vermeleri ve hatta bu içerikleri yok etmeleridir.

Virüsler, bilgisayarınıza büyük zararlar vererek, çalışmalarınızı engelleyebilir; mesainizden çalarak işlerinizin aksamasına yol açabilir. Tüm bu sebeplerle kullandığınız antivirüs programı, son derece önemlidir. Uzun zamandır bu konuda araştırmalar yapan ve onlarca farklı antivirüs programı kullanmış biri olarak şimdi sizlere bir virüs koruma programı için olmazsa olmaz özellikleri listeleyeceğim:

1. Kötü amaçlı yazılımlardan tam koruma

Maalesef her antivirüs programı, vaadettiği kadar koruyucu özellikler barındırmıyor. Bu nedenle bir virüs koruma programı almadan önce koruyuculuğu hakkında araştırma yapmalısınız. Antivirüs programının güçlü olması, yeni virüs türleriyle mücadele etmek için sürekli güncellenmesi ve kendini yenilemesiyle mümkündür. Bu nedenle, arka planda bilgisayarınızı korumak için çalışan güçlü bir yazılım ekibi olduğunu bilmeniz son derece önemlidir. Bilgisayarınıza sızabilecek casus yazılımları ve bilgisayardaki veri güvenliğinizi tehdit edecek her şeyi önleyecek bir program seçmelisiniz.

2. Arka planda kusursuz çalışma özelliği

Bir antivirüs programıarka planda çalışırken bilgisayarınız yavaşlıyorsa, o program bilgisayarınız için iyi değildir. Çünkü işlerinizi aksatmayacak hem hızlı hem de güvenilir bir sistem kullanmak, çalışmalarınızın devamlılığı için vazgeçilmezdir. Bu nedenle en etkili virüs programı seçerken, sizler için hız açısından bilgisayarınızı dolayısıyla da işinizi olumsuz etkilemeyecek olanlara öncelik verdim.

3. Kolay anlaşılabilir menüler

Bir program ne kadar işlevsel olursa olsun pratik değilse, o programdan alacağınız verim ve performans, yeterince tatmin edici olmayacaktır. Eğer bir program zor bir menüye sahipse, zaman kaybına sebep olur. Bu zaman kaybının önüne geçmek adına, kullanımı kolay programlar tercih etmek, işinizi ve hayatınızı kolaylaştıracaktır.

4. Verdiğiniz paraya değmesi

Her virüs programı için belli bir deneme süresi, sonrası için de bir ödeme planı vardır. Önemli olan kullandığınız programın, ödediğiniz ücret oranında sizi tatmin etmesidir. Yani, bir virüs saldırısı ile karşılaştığınızda, programınız bilgisayarınızdaki verileri koruyabilmelidir. Ayrıca alacağı önlemler ile, virüslerin dosyalarınıza sızmasına engel olabilmelidir.

Antivirüsler Hakkında Sık Sorulan Sorular

En iyi antivirüsler hakkında ilgili sık sorulan sorular ve cevapları aşağıdaki gibidir.

2021 yılında en iyi antivirüs programı hangisi?

Norton 360, her platform için, en kapsamlı antivirüs programlarından birisi olması sebebiyle 2021 yılında en iyi antivirüs programı olarak öne çıkmaktadır.

Windows 10 için en iyi antivirüs programı hangisi?

Microsoft Defender'ı yeterli bulmayanlar, Windows 10 için en iyi antivirüs programları arasında yer alan Norton 360'ı veya tam gizlilik koruması sağlayan Bitdefender Total Security'yi kullanmayı tercih edebilir.

Bankacılık ve online alışveriş için en iyi antivirüs programı hangisi?

Güvenli internet kullanımı için birebir olan Kaspersky Internet Security, Safe Money teknolojisiyle korumalı tarayıcı açarak, korsanların kredi kartı ve kayıtlı parolalarınız gibi çeşitli verileri çalmasını engellemesi sebebiyle bankacılık ve online alışveriş için en iyi antivirüs programıdır.

Ücretsiz virüs temizleme programı var mı?

Evet, Kaspersky ve Bitdefender'ın ücretsiz sürümleri bulunmaktadır.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.