DNS Nedir - DNS Ne İşe Yarar?

DNS Nedir - DNS Ne İşe Yarar?

Son Güncellenme: 21 Haziran 2021

DNS bizim kelimelerle yaptığımız aramaların, ağ içerisinde diğer bilgisayarlarla haberleşmek için bilgisayarların kullandığı bir dile çevirilmesi yöntemidir. Yani bir nevi bilgisayar dilidir. Ancak bu bilgisayar dillerinin ağ üzerinde yaptığı hareketler, genellikle İnternet servisi sağlayıcısı tarafından izi sürülebilmektedir.

Eğer ISS tarafından takibi yapılamayan DNS adresleri edinmek isterseniz, bilgisayarınızdaki DNS ayarlarını değiştirmeniz veya VPN kullanmanız gerekir.

DNS Ne İşe Yarar?

Türkçe karşılığı alan isimlendirme sistemi olan DNS, internette yapacağınız işlemleri kodlayarak, aramanızı kolaylaştırmak için oluşturulmuş bir bilgisayar dilidir. IP adresleri aracılığıyla bilgisayarların kendi aralarında iletişim kurmalarını sağlayarak, internette aradıklarınızı zorlanmadan bulmanıza olanak tanır.

DNS Değiştirmek Tehlikeli mi?

Doğru adımları takip ettiğiniz takdirde, DNS adresi değiştirmek herhangi bir tehlike yaratmaz. DNS ayarlarını değiştirerek yeni DNS'inizle izi sürülmeyen bir gezintiye çıkabilir; Türkiye'den ulaşmanın mümkün olmadığı çeşitli yabancı dizi ve film içeriklerine, bilgi paylaşım kaynaklarına ve internet sitelerine kolaylıkla erişebilirsiniz. Olası bir bağlantı sorununda tekrar eski ayarlara dönerek, kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

DNS ayarları değiştirme yazımızı inceleyerek Windows 10, Android, iOS, Mac ve Ubuntu işletim sistemlerinde DNS nasıl değiştiştirilir sorusuna cevap bulabilirsiniz.

DNS Ayarlarını Değiştirme Nedenleri

Yasal olarak da olsa internet üzerinde yapılan her hareketin izlenmesi, çoğu internet kullanıcısı için rahatsız edici bir durumdur. Kısıtlamalar, internet erişimlerinde yaşanan problemler ve interneti daha özgür kullanma isteği DNS ayarlarının değiştirilmesine sebep olabiliyor. Liste halinde DNS ayarlarını değiştirme gerekçelerini sıralamak gerekirse:

  • İnterneti daha hızlı kullanma isteği
  • Anonim bir şekilde ve her an izlendiğinizden endişe duymadan internet kullanma isteği
  • Yurt dışındaki yayınları izleme isteği
  • Yasaklı sitelere girme isteği

Ayarları değiştirdiğinizde de bilgisayarınızın üstün koruma seviyesine sahip bir antivirüs programı ile korunduğundan emin olmalı ve mutlaka DNS leak testi yapmalısınız. DNS testinin sonucuna göre, yeni DNS adresinizi güvenliğinden emin olabilirsiniz.

En hızlı DNS listesinden güncel DNS sunucuları arasından derlemiş olduğumuz en iyi DNS adreslerini inceleyebilirsiniz.

DNS Leak Nedir? Nasıl Önlenir?

DNS leak, güvenle ve anonim bir şekilde internette gezindiğinizi düşünürken, aslında gizli takipçileriniz olması durumuna verilen isimdir. DNS sızıntısı olarak da adlandırılır. DNS leak sorunu genellikle VPN programlarından kaynaklanır. Yani internette anonim yaptığınızı zannettiğiniz birçok eylemi, aslında kayıt altında gerçekleştiriyor olabilirsiniz.

Hem takip edilmeden istediğiniz sitelere ve yayınlara erişmek, hem de internette engellere takılmamak için kaliteli ve güvenilir bir VPN programı kullanmalısınız. Böylece anonim olarakNetflix, HBO gibi platformların, yurt dışı içeriklerine de ulaşabilirsiniz.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.