Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Bilgisayar Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Son Güncellenme: 29 Mayıs 2021

Bilgisayar güvenliğinin sağlanması, tek bir alanla ilgili olmayan, son derece kapsamlı bir dijital veri korumasını içerir. Örneğin, internetten bilgisayara virüs bulaşması ve bilgisayar içindeki dosyaların zarar görmesi, en yaygın ve en çok bilinen tehditlerden biridir. Virüs bulaşmasının yanı sıra veri gizliliğinin ihlali, dijital ayak izlerinin takip edilmesi gibi daha birçok konu, internet kullanıcıları tarafından önemsenir. Hatta çoğu kişi için hala soru işaretleri taşıyan bilgisayar ve internet güvenliği konuları, program seçimi noktasında da kafa karışıklığına yol açar. Güvenilir antivirüs programları ile bilgisayar güvenliği açısından tehdit oluşturan pek çok konuyu sorun olmaktan çıkarabilirsiniz. Biz de sizler için bilgisayarınızın karşı karşıya kaldığı tehdit unsurlarından belli başlılarını maddeler halinde sıraladık:

Bilgisayar Güvenliğini Tehdit Eden Unsurlar

  • Güvenilirliğinden emin olunmayan dosyaların aktarımı
  • Modemin verilen ilk şifresinin değiştirilmemesi
  • Basit ve kolay internet şifreleri belirlenmesi
  • Çerezlerin temizlenmemesi
  • Banka hesap bilgilerinin internet ortamına kaydedilmesi
  • Güvenilir virüs temizleme programı kullanılmaması
  • Temizliğinden ve güvenilirliğinden emin olunmayan cihazların, bilgisayarlara bağlanması
  • Güvenilir olmayan internet sitelerine girilmesi vb. birçok konu bilgisayar güvenliği açısından risk oluşturur.

Bilgisayar Güvenliği İçin Neler Yapılmalıdır?

Bilgisayar güvenliği için, virüs programı ve VPN kullanabilir, güvenli şifreler tercih edebilirsiniz.

1. Virüs programı kullanın

Virüs programları bilgisayarlarınızı internetten ve diğer bütün dosyalar aracılığıyla gelecek virüslerden korumaya yardımcı olur, bilgisayarınızın performansını arttırır. Aynı zamanda bilgisayar güvenliği açısından risk oluşturabilecek eylemleri yasaklar. Riskli veya virüslü dosyaları karantinaya alarak, onları temizlemenize olanak tanır. Bilgisayarınızın güvenliği açısından tehdit oluşturabilecek her türlü veriyi dışarıda tutarak verilerinizi korur.

Antivirüs programlar, aynı zamanda bulut depolama sistemleri yardımı ile bilgisayarınızda daha az veri depolanmasını sağlar. Bu sayede bilgisayarınız daha az yorulur. Sunumlarınızı, iş dosyalarınızı ve özel verilerinizi çok daha güvenli bir şekilde saklayabilirsiniz. Virüs programları; kamera güvenliğinin sağlanması, klavye kopyalama tehdidinin önlenmesi gibi son derece önemli ve gerekli özellikleri de bünyesinde barındırır. Ayrıca gerçekten güvenilir bir virüs koruma programı, bilgisayarınızı tehdit edebilecek birçok kötü yazılıma karşı da koruyuculuk sağlar.

2. VPN kullanın

Bilgisayar güvenliği söz konusu olduğunda, bir diğer dikkat edilmesi gereken konu da internette yapılan eylemlerdir. Artık çeşitli çerezler ve piksel araçları ile verilerin takibi, internet kullanıcılarının hareketlerinin izlenmesi çok kolay hale gelmiştir. Bu takip sistemi ile suçluların yakalanması mümkünken, diğer taraftan reklam çalışmaları için birçok kişinin verileri işlenir ve saklanır. Bu, çoğu kişinin hoşnut olmadığı bir durumdur.

Siz de takip edilmeden, özgürce hareket etmek için VPN kullanabilirsiniz. VPN kullanımı, her zaman yasa dışı bir işlem yaptığınız anlamına gelmez. Yurt içinde izleyemediğiniz ya da kullanamadığınız bazı platformlara rahatça ulaşmak için de VPN kullanabilirsiniz. Hatta bazı antivirüs programları ile birlikte de VPN de kullanabilirsiniz. Böylece hem bilgisayarınızı korumaya devam eder, hem de internette kısıtlamaya maruz kalmazsınız.

3. Güvenli şifreler kullanın

Birçok internet ve bilgisayar kullanıcısı, ilk akla gelecek basit şifrelerle hesaplarını yönetir. Bilgisayar şifreleri, modem şifreleri, internet hesapları için kullanılan şifreler, diğer kişilerce tahmin edilemeyecek nitelikte olmalıdır. Bu nedenle en zor sembollerden ve karışık kombinasyonlardan oluşan bir şifre sistemi tercih ettiğinizden emin olmalısınız. Şifre oluşturucu ile oluşturacağınız güvenli bir şifreyi kullanarak, bilgisayar güvenliği açısından oluşabilecek tehditleri de en aza indirmiş olursunuz.

Hem antivirüs programı kullanılması hem de kırılamayan güçlü şifreler belirlenmesi bir araya geldiğinde, gerek çevrimiçi gerek çevrimdışı ortamda bilgisayar güvenliği açısından endişelenmenize gerek kalmaz. Virüsler bildiğiniz gibi bilgisayar sistemlerini talan etmek ve çoğunlukla sizin için önemli olan dosyaları ve verileri ortadan kaldırmak için yaratılır. Yani, bilgisayarınızın bir nevi hasta olması için faaliyet gösterirler. Bazı durumlarda ise verilerinizin ele geçirilerek, yetkisiz bankacılık işlemlerinde kullanılması veya kredi kartı kullanarak büyük alışverişler yapılması gibi dolandırıcılık amacıyla kullanılması söz konusu olabilir. Bütün bunlara karşılık, güvenilir bir önlem almanızın en etkili yolu, antivirüs programı ile bilgisayarınızı düzenli olarak taramaktır. Aktif kullandığınız bir antivirüs programı bilgisayarınızın virüslerden uzak kalmasına yardımcı olur.


Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.