Antivirüs Nedir, Antivirüs Programı Ne İşe Yarar?

Antivirüs Nedir, Antivirüs Programı Ne İşe Yarar?

Son Güncellenme: 4 Haziran 2021

Bilgisayar, mobil cihazlar ve diğer internet bağlantılı teknolojik aygıtlara zarar verme ihtimali olan virüs yazılımlarını engellemeyi amaçlayan özel yazılımlara antivirüs programı denir.

Tüm dünyanın çevrimiçi ortamlarda aktif bir şekilde bulunduğu günümüzde, kullanılan her bir cihazın zararlı yazılımlara ve kötü amaçlı kişilere karşı korunması gerekmektedir.

Antivirüslerle ilgili bu yazıda aşağıdaki konuları ele alacağız:

Virüs Nedir?

Bulaştığı donanım ve yazılımlara zarar vermek için tasarlanmış programlara virüs denir. Kötü amaçlı kişiler tarafından hazırlanan virüs yazılımları, bilgisayar ve mobil cihazlar üzerindeki dosyaları kopyalayabilir ya da kullanılamaz hale getirebilir. Virüsler ile mücadele sürecinde yapılması gereken ise iyi bir antivirüs programı kullanmaktır.

Antivirüs Programı Nedir? Antivirüs Ne Demek?

Antivirüs programları, her gün kullanmak zorunda olduğunuz bilgisayar, telefon ya da diğer cihazlarınıza zarar verme ihtimali olan dosya ve trojan gibi yazılımları engellemeyi amaçlamaktadır. Dosyalarınızın ve cihazınızın yazılımlarını korumayı hedefleyen antivirüs nedir kısaca anlatmak gerekirse, bu özel yazılımlar teknolojik cihazlarınıza kalkan görevini görür.

Antivirüs Programı Ne İşe Yarar?

Antivirüs programı aktif bir şekilde çalışan cihazlarda, kötü amaçlı olabilecek program ve dosyalar sisteme giriş yapmadan fark edilebilir ve karantina altına alınabilir. Böylece cihazın içerisindeki dosya ve yazılımlara erişim sağlanmadan koruma altına alınmış olur.

Bir cihazda antivirüs programı bulunuyor olması, cihazın tam olarak korunduğu anlamına gelmez. Programın ayarlar bölümünden koruma düzenlemelerinin yapılması ve 7/24 bu ayarların geçerli olduğundan emin olunması gerekir. Bazı kullanıcılar programı yükledikten sonra ayarlamaları yapmayarak, cihazlarının korunduğunu zannı ile kullanımlarını sürdürüyor olabilirler.

Antivirüs Çeşitleri Nelerdir?

Tüm cihazlarınız için koruma sözü veren, çok sayıda antivirüs programı vardır. İşte, sahip olduğunuz cihazlar için kötü amaçlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma sağlayan yazılımlar listesi:

Antivirüs Programları İşe Yarıyor mu?

En iyi antivirüs programları sıralaması içerisinde yer alan birçok yazılım, doğru kullanılmadığı için kendisinden beklenen faydayı sağlayamamaktadır. Özellikle kurumsal firmalarca yüksek meblağlarda yatırım yapılan bu özel yazılımlar, doğru ayarlamalar ile çalıştırılmadığı için güvenlik açığına neden olmaktadır. Bu noktada kaliteli ve deneyimli bir yazılım ve destek ekibine sahip olmak önem taşır. Peki, antivirüs programları işe yarıyor mu?

Doğru antivirüs yazılımı ile doğru planlamalar yapıldığında, kötü amaçlı yazılım ve kişilere karşı korunmak mümkündür. Fakat sahip olunan koruma yazılımının güncel versiyonlarına sahip olmak gerektiği de unutulmamalıdır. 2010 yılında satın aldığınız bir koruma yazılımının 2022 güncellemesini indirmediğiniz zaman, koruma kaliteniz 2010 yılındaki standartlarda kalacaktır. Yeni çıkan tehditlere karşı tam korunma altına girmek istiyorsanız, yazılımınızın güncel olduğundan emin olmalısınız.

Antivirüs Programları Ücretsiz Kullanılabiliyor Mu?

Antivirüs programları ücretsiz olarak kullanılabilen versiyonlara sahiptir. Günümüzde birçok firma lisanslı yazılımlarını tanıtmak ve kullanıcıların lisans almasını teşvik etmek için ücretsiz antivirüs programları da hazırlamaktadır. Fakat bu programlarda sağlanan korumanın sınırlı olduğu unutulmamalıdır.

En İyi Antivirüs Programı Nasıl Seçilir?

Günümüzde çok sayıda ücretli antivirüs programları bulunmaktadır. İlgilendiğiniz yazılım her ne kadar en iyi ücretli antivirüs programı listelerinde yer alıyor olsa da, sisteminize uygun olması da ayrıca önem taşımaktadır. Satın alma işleminden önce, satın almayı düşündüğünüz yazılımın, ücretsiz versiyonlarını deneyebilirsiniz.

Mobil cihazlar için antivirüs programı nasıl seçilir?

Google Play Store veya App Store'dan antivirüs programı seçerken, bazı noktalara dikkat etmek gerekmektedir. Sahip olduğunuz Android ya da iPhone cihazlarınızı, otomatik olarak koruma altına almak istiyorsanız, cihazınızı satın aldığınız yerde yükleme yaptırabilirsiniz.

Eğer mobil cihazınız için kendiniz bir antivirüs programı seçmek istiyorsanız, cihazınızın uygulama kütüphanesindeki antivirüs programlarını inceleyebilirsiniz.

Yapmış olduğum araştırmaya göre, 2022 yılında iOS ve Android için en iyi antivirüs programları:

Telefonunuz İçin Antivirüs Programı Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Sahip olduğunuz cihazı koruma altına almak, cihazınızda yer alan bilgi ve belgelere başkalarının erişmesini engellemek istiyorsanız, yapmanız gereken, doğru antivirüs programını tercih etmek olacaktır. Peki, nasıl? İşte, mobil cihazlar için virüs yazılımı seçerken dikkat etmeniz gerekenler:

  • Kullandığınız yazılımın güncel versiyonunu indirdiğinizden emin olmalısınız. Aksi takdirde yeni hazırlanan virüs yazılımlarına karşı korunmasız kalabilirsiniz.
  • İnternet kapalı iken de aktif çalışan bir yazılım kullanmalısınız. Böylece hem çemrimiçi hem de çevrimdışı kullanımlarınız sırasında antivirüs programının sağlayacağı korumadan faydalanabilirsiniz.
  • Uygulama ya da yazılımın hızlı çalıştığından emin olmalısınız. Hızlı bir yazılım, koruma sürecinin de eksiksiz olmasını sağlayacaktır.
  • Sahip olduğunuz cihazın teknik özellikleri ile uyumlu bir program seçmelisiniz. Cihazınızı yavaşlatan ya da uygulamalarınızın kullanımına engel olan bir yazılım, günlük işlerinizi aksatmanıza

Yazar: Timur Özçelik

Timur Özçelik, uzun yıllar çeşitli platformlarda teknoloji üzerine içerik ürettikten sonra, 2021 yılında Güvenli Sörf için yazmaya başlamıştır. Özgür yazılımı savunan ve gizliliğe önem veren Timur, tutkulu bir Ubuntu kullanıcısıdır.